2012. május 30., szerda

Erdélyi fokhagymás cibereleves pirított alföldi tarhonyával

Egy egyszerű, olcsó és igazi parasztos leves. Ha gyorsan egy markáns savanyú levesre vágyunk, könnyen elkészíthető. A két ízesítőnek, a fokhagymának és a ciberének kiemelt szerepe kell, hogy legyen ebben a levesben, ezért minden más adalékot a háttérben kell tartani.


Aki nem ismeri: a cibere erjesztett korpa leve, ételízesítő, savanyító. Főleg a Kárpátoktól keletre, de Erdélyben is meghonosodva, a savanyú levesek alapanyaga. A savanyú és nem savanyú levesek néprajzi határa valahol a székely és csángó vidéken vonul át. Lásd még itt:  Mi a cibere? (Bizonyos vidékeken a hígra főzött, főleg mártásokhoz használt szilvalekvárt nevezik ciberének - szilvacibere - , de az más! Egyes helyeken mindenféle gyümölcslevest ciberének hívnak, sőt savanyú bort is neveznek így, és általánosítva a szegényes, híg leveseket nevezték ezzel a szóval). A cibere szó a török csüpre (= kovász, erjesztő) szóból származik (a románok is innen vették át a "csorba" - "ciorbă" -  szavukat, de ők minden savanykás levest csorbának neveznek ma már, azt is, amit ecettel főznek).


Az erdélyi fokhagymás ciberelevesben az alapízek erősek, leve lehet kissé zavaros, tejszerű. Ugyanakkor könnyű, zsiradékot - sok falusi levestől eltérően - csak annyit tartalmaz, amennyit az alaplé, a tarhonya vagy a kevés tej visz bele; ne is pótoljuk ezt.

Maga a cibere mint hagyományos ételízesítő készülhet eleve fokhagymásan is, és jellegzetes  ízével több más étel ízesítője lehet. Tojáslevest is szoktak vele ízesíteni; tojáslevesről (cibere nélkül) itt írtam: tojásleves.


Hozzávalók, 2 személyre:


  • zöldségleves leve
  • 1 közepes nagyságú fej fokhagyma
  • korpacibere (lé vagy kocka, illetve por)
  • közönséges tarhonya (kuskus is jó, de ebben nem az az igazi)
  • fél deci tej
  • olaj

Szétnyomjuk vagy felaprítjuk a fokhagymát és - fedél alatt - jól belefőzzük zöldségleves levébe. (Ez például korábbi zöldséglevesből maradt vissza; a belefőtt zöldségeket hagyjuk ki ezúttal, hogy ne nyomják el a célzott ízeket. Na túl lett zellerezve a zöldségleves, talán az se jó, kissé hígítsuk.) Sózzuk meg, ha még szükséges (hiszen az alaplé már sós). 

Közben kóstolgassuk: markánsan fokhagymásnak kell lennie. Főzéskor egyes fűszereket fokozatosan adom a készülő ételhez; ebbe a levesbe is a fokhagymát részenként teszem be: a főzés elején, hogy a lé már kezdettől vegyüljön a fokhagymás ízzel, a közepén is, és a legvégén, hogy  a közben elillant fokhagyma-aromákat pótoljam. A végén, ha zavarnak a fokhagyma-maradványok, leszűrhetjük a levest.

A főzés vége felé adagoljuk a ciberét, amíg a leves kellemesen savanykás nem lesz. Ha ízlik, elmehetünk a nagyon fanyar ízig.

A legvégén öntsünk hozzá kevés tejet: ez selymessé teszi az ízeket. Ne legyen túl sok tej, mert az édesíti a levest, ennek pedig savanyú levesnek kell lennie. 

Másfél maréknyi tarhonyát forró olajon alaposan barnítsunk meg, majd vízzel felöntve főzzük meg, szűrjük le, a szűrőben öblítsük, utána tegyük át a levesbe. 

Korábban itt írtam tarhonyáról, erről a széles területen, sok népnél elterjedt, de magyar viszonylatban jellegzetes alföldi ételről: tarhonya recept


Ötletek:

A leves gyors változata - habár ez is elég gyors:

Zöldségleves kockát és sok fokhagymát megfőzünk, cibere porral vagy kockával (Erdélyben a boltokban kapható szokásos leveskocka-sorozatok része) ízesítjük, pirított kenyérkockákkal tálaljuk. Tíz perc. Na jó: tizennégy. 


Ötlet a tarhonyáról:

A tarhonyát addig főzzük, amíg majdnem teljesen puha, elharapható, de a szemek közepe kissé még ropogós.


És ha nincs cibere?

Egyszer kipróbáltam citrommal. Mert még Kolozsvár közepén sincs mindig kéznél cibere. Majdnem olyan citrommal is. Ecettel nem ajánlom, úgy már az íze távolabb esik az eredetitől. 

2011. június 14., kedd

Karalábélevél főzelék

Hozzávalók:

- 3 rész karalábélevél
- 1 rész káposzta (lehet zöldkáposzta-levél is)
- fél kilónyi zöld levélhez számítva: egy marék rizs
- ecet
- só
- bors
- olaj vagy zsír
- nyár

Legtöbben eldobják a karalábé zöld levelét, de sokszor már úgy árulják, hogy a levelei le vannak tépve. Gyakran egy-két karalábét vásárolunk, aminek kevés levele van, esetleg az is fonnyadt. Na, de ha van lehetőségünk beszerezni fél kilónyit, akkor elkészülhet a következő étel, amiben benne van a nyár íze:

Mossuk meg a karalábéleveleket. Távolítsuk el a levelek nyelét (szárát) és a nagyobb ereket. Vágjuk fel vékony csíkokra. Lehet nyersen is felvágni, de másik változat szerint rövid főzés, forrázás után. Jobban érvényesül a kissé keserű, de kellemes aromájú és állagú főtt karalábélevél, ha kevés káposztával vegyítjük. Tehát vágjunk bele káposztát is, lehetőleg a vékonyabb leveleket, a nagyobb erek nélkül. A káposzta ne legyen több, mint a levelek negyede, hogy a karalábé maradjon a főszereplő.

Forgassuk meg kevés olajban vagy zsírban. Két-három perc múlva pedig sózzuk óvatosan, amitől levet kezd engedni: átadja a levét az olajnak. Ez fontos fordulópont. Aztán öntsük fel kevés vízzel, és pároljuk lassú tűzön. Kevés ecettel és nagyon kevés borssal ízesítjük.  10-15 perc múlva, miután esetleg ismét pótoltuk a vizet rajta, szórjunk a tetejére egy marék rizst, és fedő alatt főzzük addig, amíg a rizs megpuhul. Közben lehetőleg ne kevergessük, hogy a rizs ne nagyon málljék bele a zöldségbe.  Amikor a rizs megpuhult, és barnás-zöldesen be is itta a főzelék levét, akkor óvatosan, röviden keverjük össze. Bundáskenyérrel, fasírttal vagy tükörtojással ajánlom.

2010. december 8., szerda

Tarhonya darált hússal

Az Alföldön a pásztoroknál mindig volt szárított tarhonya. Ez egy keleti eredetű étel, és török közvetítéssel az egész Balkánon ismerik. Ma már a magyar konyha fontos szereplője, főleg a szegedi tarhonya híres. Hírös.

Fél kiló lisztből és 3-4 tojásból laskatésztát gyúrunk. Igyekezzünk ezúttal keményebb  tésztát csinálni. Ezt több liszt hozzáadásával, de inkább “pihentetésekkel” lehet elérni. Gyúrjuk, gyúrjuk, gyúrjuk, aztán pihentessük negyedórányit. Utána megint gyúrjuk, aztán megint  pihentessük.

Formáljunk belőle ökölnyi gömböcöket és reszeljük le azokat valamilyen közepes lyukú reszelőn. Ettől “borzos” reszelék  lesz, nem olyan szép hengeres, mint a bolti. Egyes vidékeken egy tarhonya-rostának nevezett eszközön nyomják át.

a kép forrása: http://eteleletreceptek.network.hu/blog/etel-elet-receptek-hirei/tarhonya

A reszeléket közben mozgassuk, szórjuk ide-oda egy fehér abroszon, hogy ne ragadjon össze. Ezen az abroszon szárítsuk, de ne a napon, mint  a törökök, a csomborok és a rozmaringok szokták,  mert rászállnak a legyek. Csak a tiszta szobában, a giccsek között,  székelyesen.

De vehetünk kész tarhonyát is a boltban vagy – más néven – kuskust. A kuskusnak nincs köze a kutyához. Afrikai eredetű, hasonlít a tarhonyához, készülhet árpalisztből vagy őrölt kölesből is,  innen az átfedés.

Most pedig következik a darált húsos tarhonya receptje. Ezt az ételt én találtam ki nemrég, de lehet, hogy másnak is eszébe jutott már ehhez hasonló.

Hozzávalók:

- Húsz deka tarhonya
- Fél kiló darált hús. Lehet fele rész disznóhús, fele marhahús. Mimagunk daráljuk lehetőleg, és nem vegyünk meg akármilyen fagyasztott, aprított dögöt!
- Olaj a tarhonya pirításához és a hús pörköléséhez
- Egy fej hagyma
- Két-három cikk fokhagyma
- Bors, sok
- Fél deci fehér bor
- Bazsalikom, lehetőleg friss, zöld (opcionális)
- Piros paprika (opcionális, magyarítja)
- Só
- Másfél pálinka

Először foglalkozzunk a hússal. Daráljuk apróra. Kevés forró olajban hülyítsünk el egy fej hagymát, de ne égjen meg. Amikor a hagyma félhülye már, aprítsuk mellé a fokhagymát is, de vigyázzunk, az se égjen meg. Tegyük be  a darált húst és élénken kevergessük ebben az olajban. Most tegyük bele a kellő mennyiségű sót, kóstolgassuk a nyers húst. Azonnal igyuk meg rá a másfél pálinkát. Tegyünk hozzá fél kiskanálnyi borst is és a bazsalikom harmadát. A többi kétharmadot tegyük félre. Addig sütögessük a darált húst folyamatos kevergetéssel, ameddig kis darabokra nem esik szét és jól meg nem pirul. A végén tegyünk bele még egy kevés őrölt borst és  a bazsalikom második harmadát, löttyintsük rá a fehér bort. Egyet még rottyanjon. Utána vegyük le a tűzről. Ez keleti étel, nem kellene bele magyaros paprika, de, ha akarunk, tegyünk bele kiskanálnyi paprikát, miután levettük a tűzről.

Most pedig foglalkozzunk a tarhonyával. Kevés forró olajban kevergessük a száraz tarhonyát, amíg az szép őzbarnára nem pirul. Ez a legfontosabb művelet ennek az ételnek a készítésében.

Amikor szép barna a tarhonya, mint az őzike, akkor öntsük fel vízzel és főzzük meg. Dobjunk ebbe a főző vízbe sót,  egy fél kiskanálnyi őrölt borst, és tegyük hozzá a bazsalikom harmadik harmadát. Közben kevergetni kell, hogy ne ragadjon össze. Vigyázzunk, ne főzzük túl, mert lágyan nem jó. Szűrjük le laskaszűrön.  Tegyük vissza az edénybe és keverjük jól össze a darált hússal, hagyjuk 1-2 percig együtt rotyogni, hogy szokják egymást.

Egy pikáns ételt főztünk, ezért ecetes paprikát vagy savanyú káposztát ajánlok mellé.

2010. szeptember 29., szerda

Kreatív blogger díj


Dij
Kreatív blogger díjat kaptam. Köszönöm szépen!
Aki adta: Fagyal Hajnalka, blogja gasztroblog, íme: http://eveskozben.blogspot.com/
A többi blog, akit Hajnalka díjazott kivétel nélkül főzős blog, és akiktől ő kapta, maguk is gasztroblogot írnak. Ezért a bámészkodó és barátkozó blog oldalai-rovatai közül én is a főzős oldalra teszem, de a címoldalamra is.
Mióta blogot írok (közel három éve) most kapok másodszor kreatív blogger díjat.
Köszönöm szépen.

2010. augusztus 10., kedd

Kelkáposzta főzelék, köménymagosan

A kelkáposztának olyan szép hosszú tudományos neve van, mint egy spanyol nemesnek: Brassica oleracea convar. capitata var. sabauda.

Mivel kevésbé tárolható, mint a közönséges káposzta és mivel nagyon bonyolult latin neve van, a kelkáposzta főzelék inkább  a későnyár és az ősz kellemes étele (mégha áruházakban télen, tavasszal is illatozik). A közönséges káposztától illata és fodros levele különbözteti meg. 

Hozzávalók:

- egy fej kelkáposzta
- negyed kiló pityóka, de burgonyával is éppen olyan
- kevés liszt
- kevés zsír, talán inkább olaj
- só, bors, púpozott kiskanál köménymag, ecet

 

kelkaposzta

Szedjük le a kelkáposzta külső sérült, rágott leveleit, ha vannak rajta ilyenek, és adjuk oda a nyulaknak. Mossuk meg a kelkáposztát.

Vágjuk kisebb kockákra  a káposztát és a pityókát és sós, köménymagos vízben tegyük fel főni. Ennek az ételnek a fő fűszere a köménymag.

Kevés meleg olajban forgassunk meg lisztet, de ne hagyjuk sárgulni, barnulni, hanem hamarosan öntsük fel hideg vízzel és főzzük ki jól (akár 45 percig is, hogy a liszt íze elfőhessen).  Hogy a káposzta aromája a főzelék szószában is érvényesüljön, a közben fövő pityóka és kelkáposzta levéből  folyamatosan pótoljuk a szósz levét. A szószt is sózzuk, de óvatosan, és ebbe is tegyünk köménymagot.

Amikor a pityóka és a káposzta megpuhult, öntsük le róla a felesleges levet és tegyük rá a szószt. Óvatosan keverjük össze. Rotyogtassuk egy-két percig együtt, hogy ismerkedjenek, szeretgesse egymást a főzelék és a szósza. Csipetnyi borst és nagyon kevés ecetet is tegyünk hozzá.

Fasírttal vagy kolbásszal a legjobb.

 

(A kép forrása: http://t1.gstatic.com/images?q=tbn:Oel1aENUdpt4TM:http://www.egeszseg-betegseg.hu/image/gyogynoveny_kelkaposzta.jpg&t=1 )

2010. július 20., kedd

Klasszikus tökfőzelék

Elég sokféle tökfőzelék alakult ki az idők során. Ezért jó lesz lejegyezni a klasszikus, eredeti tökfőzeléket. Az, hogy mi a klasszikus, eredeti tökfőzelék, természetesen én mondom meg.

A (klasszikus) tökfőzeléket saját megfigyelésem szerint a gyermekek 13,81 százaléka, a serdülők 11,42 százaléka, a felnőttek 73,17 százaléka szereti.

Hozzávalók:

- 1 darab főzeléknek való tök, még zölden vagy halványsárgán (főzőtök)
- 1 fej  fehér hagyma (Királyhágón túl ez veres hagyma)
- egy teljes szál, lehetőleg még zöld kapor: szára, levele, virága vagy termése
- ecet (esetleg kaprozott ecet)
- csapott kávéskanál cukor
- só
- egy pohár pilsen-fajta sör
- bors
- pirospaprika
- kevés olaj
- kevés liszt

A klasszikus tökfőzelékbe nem kell: paradicsom, tejfel, szörny-rántás (= amikor a rántást barnára égeti az az özvegyasszony, akiknek a férje gyomor- és patkóbélbajban hullt el), csombor, petrezselyem, húslé, delikát, leveskocka stb.

Mossuk meg reggel tisztára a körmünket. Körömteszt következik.

A piacon vagy a boltban, amikor senki nem látja, nyomjuk hüvelykujjunk körmét a főzőtök héjába, két-három helyen. Ha könnyen belemegy és szép félhold alakzatot hagy a tökön, illetve ha már ilyenekkel van teli, mire odaérünk: vegyük meg e tököt. A tök ne legyen túl vékony, mert annak a magháza körül kevesebb a húsa. Nagyon vastag se legyen, mert az lehet, hogy öregebb, mégha a körömtesztet állja is. A főzeléknek való tök inkább éretlen még, mivel a nagyon sárga már nem jó, és abba nem is megy már bele a körmünk.

tok

(a kép forrása: http://www.nosalty.hu/files/alapanyag_image/közönséges-tök.jpg)

Vigyük haza és mossuk meg a tököt. Hámozzuk meg. Ha túl nagy, hámozás közben csúszkál a kezünkben vagy az asztalon, először inkább vágjuk keresztbe néhány vastagabb karikára és úgy hámozzuk. Távolítsuk el a magházát a fiatal magokkal (ebből esetleg belefőzhetünk valamennyit  egy zöldséglevesbe, annak jó ízt ad, sőt kissé olajozza is; akár hamis húsleves is főzhető belőle, ezt nagyanyámtól tudom; egyébként  nagyanyának volt egyszer  egy kissé lökött macskája, amely minden alkalommal megette ezt a tökmagházat).

Vágjuk a tököt akkora darabokra, amit könnyen megreszelünk. A reszelő legnagyobb fogain dolgozzunk (vannak vidékek, ahol nem reszelik, hanem vékony csíkokra vágják). A tökdarabokat a hosszabbik oldaluk mentén, hosszú egyenletes mozdulattal reszeljük, hogy szép hosszú reszelt szálakat kapjunk, ne pedig valami pépet, mert nem bébiétel lesz belőle.

A megreszelt tököt ne sózzuk le, ne csavarjuk ki a levét, mert az nem klasszikus tökfőzelék!

Lábosban, kevés forró olajban vegyünk le a lábáról egy fej apróra vágott hagymát. Amikor a hagyma üveges, tegyük bele a tököt, kevergessük gyöngéden a hagymás olajban. Sózzuk óvatosan, mire az levet kezd engedni. Mossuk meg a kaporszálat, esetleg törjük két-három darabba, és tegyük a tökbe. Egészben, mert a végén ki fogjuk emelni belőle. (Friss zöldkapor levelét természetesen apróra vágva is beletehetjük, és azt a végén nem kell kivenni.)  Fedjük le, és hagyjuk rotyogni. Ha kevés volna a leve, pótolhatjuk vízzel. A tök és a kapor illatozni kezd. Ekkor iszogassuk azt a pohár pilseni sört.

dill_resize

(a kép forrása: http://www.szepzold.hu/files/hobbi/A%20különleges%20kapor/dill_resize.jpg)

Ha  a leve kissé lefőtt, szórjuk meg óvatosan a tetejét kevés liszttel, közben dörzsölgessük el rajta a kanál hasával, hogy ne csomósodjon, aztán keverjük bele.

Amikor majdnem megpuhult, locsoljunk bele óvatosan ecetet, közben kóstolgatva, és közvetlenül ecetezés után tegyünk bele egy kiskanál cukrot. Ez nem édesíti (nem is kell!), hanem az ecet vad ízéből elvesz, valamilyen kémiai művelettel.

A legvégén adjunk neki kevés színt és aromát piros paprikával, illetve ízlés szerint borsozzuk. De ezek mellékszereplők: vegyük figyelembe, hogy az alapfűszerek a kapor és az ecet.

Fasírttal vagy bundáskenyérrel a legjobb.

2010. április 15., csütörtök

Rántott semmi

Hozzávalók:

- személyenként fél kiló semmi
- 5 kanál nagyon finomra örölt prézli (a prézlit az idén sem vagyok hajlandó zsemlemorzsának nevezni)
- 3 kanál liszt
- 2 tojás
- kiskanál tej
- só, bors,  pirospaprika, esetleg fokhagyma
- sör

A tojásokat üssük ki egy tányérba, keverjük el a tejjel, a prézlivel és a liszttel. Sózzuk meg. Jól borsozzuk meg, hogy pikáns legyen. Apríthatunk  bele kevés fokhagymát. Szórjunk bele kevés pirospaprikát is. Úgy adagoljuk a hozzávalókat, hogy galuskatészta állagú masszát kapjunk. Formázzunk ebből lapos, bécsiszelet vastagságú darabokat.

Nem  könnyű a semmit panírozni, nyomkodjuk alaposan, hogy ragadjon jól rá.

Nagyon lassú tűzön, olajban pirosra süssük ki. Az olajat kezdetben hevítsük jól fel, mert különben a semmi magába szívja, de utána a sütés történjen lassú tűzön, mert kívül hamar megpirul, sőt megég, míg belül még nyers marad a semmi.

Petrezselymes krumplival és kovászos uborkával ajánlom. Utána sör.

Ennek az ételnek a következő személyes története van:

Nagyanyám amikor rántott húst készített (csirke, disznó – a disznót 2010-ben sem vagyok hajlandó sertésnek nevezni), rendszerint mindig maradt egy kevés “bunda” alapanyag: tojás, liszt, prézli. Ezeket a végén összekeverte, sózta, borsozta és kisütötte a húsok mellett, s mindig nekünk, gyerekeknek adta. Egy időben jobban szerettem ezeket a pikáns szeletkéket, mint  a húst. Nagyanyám “pogácsának” nevezte - pedig ez  rántott semmi. Többször kértem, hogy ebédre süssön ilyent, sok-sok szeletet, külön, hús nélkül, de ő ezen kacagott, és soha nem volt erre hajlandó. Gyanítom, hogy e pogácsa jó ízét az is adta, hogy nem egyszerű olajban sült, hanem a húsok mellett.

2010. március 6., szombat

Zellerkrém leves laskával vagy pirított kenyérrel

Hozzávalók:

-  egy  kisebb zellergyökérP1140939
- só, bors, körtepálinka
- petrezselyem zöldje
- tejföl
- leveslaska vagy kenyér

Azt, hogy a zeller hatásos lenne  potencia-problémák esetén, még nem sikerült igazolni. Akinek nincsenek ilyen problémái, az nem érzi a különbséget. Akinek vannak, annak a zeller evése viszont segíthet felejteni ezt a problémát.

Tisztítsuk meg a zellergumót, vágjuk minél kisebb, laposabb hasábokra, és tegyük oda két liter vízbe főni. Sózzuk a vizet és a dobjunk bele 3-4 szem fekete borst is. Addig főzzük, míg nagyon puha lesz, hiszen krémlevest szeretnénk csinálni. De nem érdemes várni, amíg elfő, mert az sokáig tartana.

Aztán törjük, passzírozzuk vagy mixereljük a zellert. Kellemes, átható illatú, sárgás, krémes levet kapunk. Kóstoljuk meg, és ha az íze nagyon átmegy vad csípős-keserűbe, akkor inkább hígítsunk rajta kevés vízzel, majd igyuk meg a körtepálinkát. Szórjunk a tetejére nagyon kevés petrezselyemzöldet. Tálaláskor a vadságából levesz, selymesíti, savanyítja, ha tejfölt keverünk bele.

Gyakran az itt közölt receptekben az ételek több alternatíváját is bemutatom. Most is.

Tálalhatjuk levestésztával, azaz laskával. A laskát 2010-ben sem vagyok hajlandó tésztának nevezni. Főzzünk szép sárga csigalaskát, lehetőleg aprót, lakodalmast, külön vízben, majd szűrjük le, tegyük a levesbe.

P1140923

Laska helyett piríthatunk  hozzá kevés olajban apróra vágott kenyérkockát is, amit “krutonnak” is hívnak.

Ha valami nagyon vadat akarunk, akkor szórhatunk bele reszelt sajtot, érdemes jó érettet és büdöset!

2010. január 6., szerda

Két lencse-recept: szép barnaszemű lencsefőzelék és lencse-fasírt

Lencsefőzelék

Hozzávalók:

- fejenként 8-10 deka szép barnaszemű lencse
- 1 fej hagyma, kisebb
- 2-3 babérlevél
- 1 kanál zsír vagy olaj
- csípetnyi örölt bors
- 1 kiskanálnyi koriander-mag
- só

A lencsefőzelékhez más receptek szerint vagy paradicsomos, vagy ecetes, vagy tejfölös savanyítás jár. Az is nagyon finom, de én nem savanyú változatot ajánlok itt.

Lehetőleg ép szemű, minél barnább, kevésbé zöld színű száraz lencsét szerezzünk be.  Lányban is, lencsében is a barna szeműt kedvelem.  

Állítólag  spanyol eredetű ez a jó minőségű, ízletes barna lencse, és a franciák kedvelik inkább a zöld változatot - mondja Álujszfékla Rávéka néni, román hivatásos szomszédasszony.

Mossuk meg jól, esetleg áztassuk hideg vízbe 1-2 órára, mert hamarabb megfő.

P1130349 
Melegítsük a zsírt vagy az olajat, üvegesítsük meg benne az apróra vágott hagymát. Ezután öntsük fel hideg vízzel, utána tegyük bele  a lencsét, esetleg pótoljuk a vízet addig, amíg éppen ellepi a lencse-szemeket. Ekkor jön  bele a koriander-mag, a só és a bors. A koriander ízesíti, de az emésztését is segíti, puffadást megelőzi.

P1130353

Főzzük, amíg megpuhul, és ezalatt a víz is leapad. Ekkor már kevergessük, mert könnyen odaég, de óvatosan, mivel a megpuhult lencse szeme törékeny. Sokkal kevesebb főzés szükséges, mint a szemes fuszulykának. A főzés végén tegyünk bele 2-3 nagyobb babérlevelet. Sült kolbásszal jó, de például fasírttal is. 

 

Lencsefasírt

Hozzávalók:

Lásd előbbi lencse-receptet, ezen kívül:

- egy tojás
- kevés búzaliszt vagy éppen lencseliszt
- még egy csípetnyi bors
- kanálka tejföl
- olaj

A fenti módon elkészített főzeléket esetleg keményítsük meg kevés liszttel, hogy formázható legyen. (Magából a lencséből is készítenek lisztet: a száraz szemeket porrá örölik, ez életízesítőként is jó, én ki is fogom próbálni, s akkor beszámolok a kísérlet eredményéről). Ebbe keverjünk bele egy egész tojást, kanálka tejfölt. Formázzunk belőle fasírt-alakú darabokat, kevés liszbe forgassuk bele és süssük ki.

Elképzelhető az is, hogy az igazi, azaz hús-fasírtot lencsefasírttal tálaljuk fel, ahol az utóbbi a köret lesz.

2009. november 23., hétfő

Bundás alma

Hozzávalók:

- egy bunda vagy pongyola
- 4-5 nagyobbacska és kemény alma
- egy pohárka száraz fehér bor

Nagyanyám így hívta: alma-slafrok. Nagyapám, aki tudott németül (mert Nagyszebenben született, 1912-ben, amikor ebben  a városban húszezer német, tízezer román és hétezer magyar lakott) megmondta , hogy a slafrok  pongyolát jelent.

kzel

Az interneten is megnéztem, de konzultáltam néhány professzionális szomszédasszonnyal is, és kiderült, hogy az alma-schlafrock vagy az "apfel im schlafrock" sokféle almás édességet jelenthet, és eltérő recepteket találtam. Az enyém egyszerű, palacsinta-alapon készül, és megtudtam, hogy a legtöbben magyarul ezt nem pongyolás almának, hanem bundás almának hívják.

A bunda palacsintatésztából készül. Én 4 deci tejet keverek össze alaposan egy tojással és 25 deka liszttel, nagycsípetnyi sóval. Nem cukrozom.  Ez nálam a  palacsinta.

nyerslma

Lehetőleg olyan almát használjunk, ami kemény, sütéskor nem esik lisztesen, kásásan össze. Hámozzuk meg. Együk meg a héját. Igyunk erre a héjra egy pohárka  száraz fehér bort. Vágjuk  az almát karikára, kábé 7-8 mm vastagságú szeletekre. Vágjuk ki a magházát, amitől egyes szeletek gyűrű formájúak lesznek. Mártsuk be a palacsinta-tésztába ezeket a karikákat és süssük meg kevés olajban. Tálalás előtt szórjuk meg porcukorral.

sutes

Egy másik változat: az almát nagyobb fogú reszelőn lereszeljük. A reszelt almát belekeverjük a palacsinta-masszába, kis lepénykéket formázunk belőle, úgy sütjük ki.

2009. szeptember 14., hétfő

Fuszulykapörkölt


Nemrég Kósteleken jártunk barátokkal, biciklitúra egyik állomásán.

P1110954

Ez a csángó falu közvetlenül az istenháta mögött van, féllábbal Moldvában, és nagyon szép.

P1120048

Ott vengédül látott a tisztelendő atya; a helyiek mind, kortól függetlenül így szólítják: "pap bácsi". Ő főzött nekünk fuszulykapörköltet, reggelire.

P1120059

Ilyen a templom:

P1120056

A zöld fuszulykából lehet főzeléket főzni, úgy, hogy a sós vízben megfőtt fuszulykát (gyengébbek kedvéért: paszulyt; a nagyon gyengék és esendők számára: babot) - sós vízben megfőzzük, aztán liszttel ügyesen főzeléket csinálunk belőle. Az is nagyon finom erdélyi étel. De most nem arról van szó. Ehhez a hozzávalók a következők:

- fél kiló zöld fuszulyka
- egy nagyobb fej hagyma
- zsír (nagyon gyengélkedőknek: olaj)
- só
- piros paprika
- esetleg bors, babérlevél, de ezeket csak a végén tegyük bele, és keveset

A hagymát ezúttal vágjuk nagyon apróra. Melegítsünk zsírt, és a hagymát ebben bolondítsuk jól meg. Mikor a hagyma rendben van, öntsünk rá kevés vizet, sózzuk, és ez nagyon erős tűzön forrjon fel. Amikor zubog, "szerre" (=fokozatosan) tegyük be a megtisztított zöld fuszulykát. Fontos, hogy végig forró legyen, mert a zöld fuszulyka ezt igényli, máskülönben nehezen fő meg. Főzzük meg erős tűzön, fedél alatt, néha megkeverve, majd pörköljük le. A legvégén adjuk hozzá a kiskanálnyi piros paprikát, esetleg a többi fűszert. A paprika ne keseredjen meg, azaz a paszulyt a paprikával már alig vagy egyáltalán ne pörköljük. Fasírttal ajánlom, de "magára" is nagyszerű.

fuszuly1

2009. augusztus 23., vasárnap

Töltött karalábé nagymamásan

A töltött karalábé egyszerű, elterjedt étel, de mivel 31,43 százalékkal kevesebben ismerik, mint a töltöttpaprikát, illetve 52,12 százalékkal kevesebben, mint a töltöttkáposztát, hozzájárulunk ismertségéhez.

Sajnos mégse sikerült a kutatóknak bizonyítani, hogy a karalábé javítaná az agy ózonréteg-egyensúlyát. De nagyon finom.

Hozzávalók:

- személyenként 2-3 közepes méretű karalábé
- 6 karalábéhoz kb. 30 deka darált disznóhús, olyan, mint például a töltöttkáposztához
- 60 deka rizs
- 1 tojás
- petrezselyem
- só, bors, pálinka

karalabe Van egy speciális konyhai eszköz, amikor ezt először látjuk meg - a fogorvos jut róla eszünkbe. Ez a karalábévájó. Meghámozzuk a karalábét.  Azon az oldalán, ahol a gyökere volt ezzel a fogorvosi eszközzel fokozatosan kivájjuk a belsejét, minél kisebb lyukat ejtve rajta, amíg egy körülbelül 1 centis fala maradt. A félgömb alakú, jópofa vagdalékokat beteszük egy fazék aljára. A töltelék így készül: a darált húsba belekeverjük a rizset, amit  előtte leforrázzunk (vannak, akik meg is főzik). Belekeverünk egy tojást, a sózzuk, borsozzuk. Jól összegyúrjuk, megkóstoljuk, majd bekapunk egy féldeci pálinkát. Apróra vágott petrezselymet is teszünk bele. A tölteléket lazán töljük be a karalábékba, mert főzéskor úgyis megdagad, a rizs miatt. A megtöltött karalábékat betesszük a fazékba, vizet öntünk rá, és megfőzzük. A vízbe pár szem borst szórunk, enyhén sózzuk, két-három szál petrezselyemszárat is teszünk bele, amit főzés után kiveszünk. A petrezselyem vezető fűszer ebben a receptben. Fővés után világos rántást készítünk, ezzel berántjuk. Tejföllel eszük.

karal2

 

Utólag: M! is megfőzte augusztus végén, lásd ITT

2009. június 17., szerda

Pityókás laska, szelídebb, éppencsak változat

A vadabb változatban több hagyma van, egyesek lepirítják, sőt szalonnában; és bőven paprikázzák. A szelídebb változat hozzávalói, egy személyre:

- 20 deka pityóka
- 15 deka kocka laska, esetleg csigaalakú
- kevés olaj
- diónyi vaj
- nagyon kevés hagyma
- pirospaprika
- só

Ennek az ételnek még van egy neve: grenadírmars, a német Grenadiermarsch-ból, és innen nevezik gránátos kockának is. Magyarországon krumplistészta, Erdélyben krumplislaska. Egyes családokban nem is ismerik, máshol ritkábban főzött étel, nagyon "húsevő" kultúrákban pedig nem tartozik a menü kedvenc pontjai közé. Ráadásul nem fogyókúrás...

A szelídebb változatot azoknak ajánlom, akik a zsíros, hagymás, paprikázott, esetleg ezért a kesernyésebb ízt nem szeretik benne.

A pityókát héjában megfőzzük, meghámozzuk. Megfőzzük a laskát is. Az olajban nagyon kevés, nagyon apróra vágott hagymát üvegesítünk meg, de nem szabad pirítani - "éppen csak". Kis kockákra vágjuk a főt krumplit és a nem túl forró olajban megforgatjuk, vigyázva, hogy ne piruljon meg. Éppencsak.

Ebbe az enyhén olajos pityókába jól beleforgatjuk a laskát. Nagyanyám módszere - és elismeréssel vették át tőle a környék hivatásos szomszédasszonyai -: úgy keveri el a laskát a pityókában, hogy az krémesen jól össze is krumplizza a laskát. A végén keverjünk el benne diónyi vajat, vegyük le a tűzről, és szórjunk rá annyi paprikát, amennyitől - éppencsak - rózsaszínű lesz.

(A kép forrása: http://www.serpenyo.hu/)


2009. március 30., hétfő

Gyermekbarát tavaszi csihányfőzelék

Van ez a mondás: "Annyit sem ér, mint egy sapka csihány". Most mi két sapka zsenge csihányból főzünk tavaszi főzeléket.
Recept itt

2009. február 19., csütörtök

Csirkeaprólék-pörkölt. Rengeteg hagymával. Puliszkával.

"... Akkor lesz jó, ha a szájban karakteres falatok vannak, amikbe jól bele kell harapni, de egyáltalán nem rágos. Határozott, ruganyos, de harapáskor boldogan átadja magát, omlós..."

Recept itt


2009. január 10., szombat

Póréhagyma-főzelék sült csirkemájjal

A póréhagyma olyan zöldség, amiből télen is jó főzelék készíthető...

Recept itt→

.

2008. november 18., kedd

Héjában sült pityóka téli estén, családias

3 szép sárga krumpli, fejenként, dagadtabbjának csak egy
5 deka vaj vagy a dagadtabbjának csak margarin
25 deka savanyú Káposzta Czika vagy hagyma juhtúróval
1 nagy pohár aludttej
21 decibel esti kutyaugatás, udvarról

→ folytatás itt →

2008. október 23., csütörtök

Ceaușescu-pástétom


Hozzávalók:
1 Ceaușescu és a kora
1 db. neje
fél kiló szalonna
1 fej vörös hagyma (Magyarországon ez lila hagyma)
6 didergő keményre főtt tojás vagy tojáspor, fűrészporral etetett tyúk alól
só, bors, paprika, nyáron apróra vágott zöldhagyma, zöld paprika
kevés (fagyasztott) zöld petrezselyem apróra vágva
5,32 deka akkori margarin vagy mostani Unirea margarin, esetleg felvizezve, újra-diszpergáltan
→folytatás itt→

2008. október 19., vasárnap

Házi "szappany"

"Házi szappany eladó" - olvastam az (egyébként kétnyelvű, magyar-román) ákom-bákom hirdetést, így, egy Irisz-telepi ház ablakában. A gazda azt mondta, hogy éppen nincs, megvették az egészet. Azt hittem már, hogy a szappanfőzés is eltűnik. Körbekérdezősködtem, és kiderült, hogy falun még elterjedt. A "háziszappany" legendás volt. Az én időmben az öregek szerint a pattanást csak az gyógyította. Szerintem az sem. A láb nem izzadt, ha azzal mosták. Keményen tartotta a vásznat, amit kimostak vele. A zoknit megedzette. Erősítette a körmöt. Javította a közérzetet. A lányok haját csak az tartotta zsírtalan - a nagymamák szerint, mert a lányoknak már akkoriban kezdett más véleménye lenni. Hosszabb hajú lányoknak, különösen ha közelben lakott egy nagymamájuk - vagy élt közelükben egy hivatásos szomszédasszony - vagy ecetszagú volt a hajuk, vagy háziszappany-szagú. De Bözse néni kisebbik lányának egy levendulaszagú hajszálát majdnem két hónapig őriztem valami 14 éves koromban, hálából. Mert szóba állt velem. A haja kb. hatvan-hetven centi hosszú volt.

→ szappan receptje itt →

2008. október 3., péntek

Murokfőzelék

Egy murokpár

(forrás: http://www.lesjones.com/www/images/posts/carrot-man-and-woman.jpg)

Hozzávalók:

Két-három-négy szép murok;
Két nagyobb cikk fokhagyma;
Olaj;
Nagyon kevés liszt, esetleg;
Só, két késhegynyi bors

→tovább→

2008. augusztus 30., szombat

Krumplileves változatok

Savanykás, tárkonyos

Hozzávalók:
levesnyi pityóka
kis fej fehér hagyma (Magyarországon: vörös hagyma)
két szép szál tárkony (télen fagyasztva)
kevés citromlé
rántás kellékei

A pityókát felvágjuk, megfőzzük. Addig főzzük, míg darabkái jól megpuhulnak, de annyira, hogy egy kevés belőlük már-már elfő a levesben. Belefőzzük a tárkony levelecskéinek felét. Amikor majd kész van, és már többé nem forraljuk, akkor tesszük be frissen a tárkony másik felét. (Az első felével belefőztük a tárkony ízét, a másikkal a tárkony egyéb illanó aromáit visszük bele.) Fehér rántást csinálunk, ennek olajában futattjuk valamennyit a nagyon apróra vágott hagymát. Nem vagyok híve a nagyon felaprított hagymának, de most az egyszer alaposan vágjuk fel. Egy világos színű levesünk lesz. Kevés citrommal (vagy ecettel) ízesítjük. Esetleg tejföllel.

Savanykás, babéros

A fentebbi, azzal a különbséggel, hogy tárkony helyett babér jön bele. A babért a főzés utolsó percében tegyük, egy literhez egy szép nagy babérlevelet számítsunk. A leveleket törjük három-négybe, hogy a leves könnyebben körül tudja nyaldosni őket. Egyesek szerint a babért főzés után el kell távolítani, mert ha sokáig áll, túl erős ízt ad az ételnek. Kombinálhatjuk, persze, a babért és a tárkonyt, de vegyük figyelembe, hogy mindenféle íz keverése nem mindig eredményes. Az a jó, ha hagyjuk az egyes ízeket egyeduralkodni a kajában.

Embernek való, közönséges pityókaleves-költemény

Általában ilyent főzök.

Hozzávalók:
egész embernek való pityóka
szép fej hagyma és egy kisebb fej hagyma
rántás kellékei
fél fej zöldpaprika (esetleg)
köménymag
tejföl
petrezselyem, sok
őrölt pirosparika, bors és csípőspaprika, só

A pityóka negyed részét egészen apróra vágjuk, fedél alatt teljesen elfőzzük sós vízben. A megmaradt pityókát nagyobb darabokra vágjuk: embernek lesz. Megfőzzük az előbb elkészített pityókalében. Káváskanál köménymagot teszünk hozzá. A kisebbik fej hagymát egészben főzzük bele. Világosbarna rántást készítünk, esetleg zsírból; akinek nincs helyén a szive, az olajból. Akinek helyén van a mája, az alaposan rendezze meg az apróra vágott nagyobbik fej hagymát ebben az olajban, de ne pirítsa, ez már nem divat. A legvégén, hogy nehogy megégjen futassuk meg ebben a zöld paprikát, apróra vágva (ha van kéznél). Dolgozzuk el a rántást a levessel, és jó ideig főzzük, hogy a liszt íze véletlenül se maradjon benne és a hagymák is eldolgozódjanak. Alaposan paprikázzuk meg, tegyünk késhegyni őrölt csípős pirospaprikát is. Bors következik, és a legvégén, mikor már utolsót vagy még annyit sem lobban: petrezselyem. Tálaláskor a tányérban kanál tejfölt dörzsöljünk el kevés forró levessel és esetleg egy karika csípős paprikával. Erre tálaljuk a levest. A leves zsíros, sűrű és piros.

Túros, hagymás pityóka leves

P1100015

Hozzávalók:
csíki rendes pityóka
2-3 szép fej hagyma
olaj vagy vaj vagy margarin
juhtúró - székely túró - vagy érett sajt
két kávéskanál köménymag
tejföl

Ezt Horváth István barátomtól tanultam, és kedvencem. Ünnepnapokon főzöm vagy ha másképpen nem lehet levenni a lábáról valakit. A pityókát apróra vágjuk és szinte-szinte elfőzzük sós lében, de azért maradjon a kockákból is. Két kávéskanálnyi köménymag még a főzés elején belekerül. Két-három (igen: ennyi) fehér hagymát karikára vágunk és kevéske olajban - de még jobb, ha vajban vagy főzési margarinban - jól-jól megforgatjuk, míg meglágyul, és fel is ölti magára azt a kevéske zsíradékot. Nehogy megégjen! Ezt átöntjük a levesbe, és két-három percig főzzük együtt. Ugyanakkor fél marék juhtúrót vagy érettebb sajt reszelékét tesszük bele, jól elkeverjük. Kavargassuk végig, mert egyes túrók, de főleg sajtok a fazék aljára ragadhatnak. A leves sózásakor számoljunk azzal, hogy a végén belekerülő túró is sózza valamelyest. Tálaláskor a tányér alján egy kanál tejfölt dörzsöljünk el kevés forró levessel, erre tálaljuk a levest. Világos, sárgás, illatos leves, amiben a vajban megrészegített hagymakarikák adják a sűrűjét, mert a pityóka az alaplé ízét adja. Ha másnapig tartjuk, mintha még finomabb lenne. De nem fogjuk másnapig tartani...

2008. május 26., hétfő

Bolognai kapros tehéntúró

Hozzávalók (min. 60 kredit):

Kötelező:

20 deka tehéntúró  (15 kredit)
3 szál túlságosan szárba még nem  szökkent zöld  kapor (14 kredit)
kevés só (16 kredit)
erkély*  18 kredit (*Bonzsurlány javaslata)
torna (kredit nélk.)
idegen nyelv (5 kredit)
daldudolás (1o kredit)

 Opcionális:

Egy evőkanál tejföl (9 kredit)
Két evőkanál kefír (14 kredit)
Fél kiskanál köménymag (12 kredit)
Diónyi vaj (5 kredit)

Fakultatív:

Nyolc szem kapribogyó (7 kredit)

Tálalás, elrendezés: 22 kredit

___________________________________________________________

Ez gyorsan elkészül, miután például fáradtan hazajöttünk idegen nyelv vagy torna óráról. Keverjük el alaposan  a tehéntúrót, míg jó krémes nem lesz a tejföllel vagy a kefírrel - ami van avagy tetszés szerint.

Csípjünk le a cserépből 3 szép szál zöld - de még túlságosan szárba nem szökkent - kaprot. A cserepet eddig az ablakpárkányon tartottuk, de belül, hogy a környezet ne szennyezze, és naponta öntöztük. Vágjuk le a vastagabb szárakat, és a szárba éppen csak szökkenő kapor zsenge leveleit aprózzuk fel. Picit sózzuk, hogy kezdjen levezni, de  rövidesen keverjük a túróba. A túró picit zöldes lesz, és imádnivaló illata száll.

Dúdoljunk valami dalocskát, és közben tegyünk a krémbe - ha akarjuk, mert ez opcionális, illetve fakultatív  -  köményt vagy kapribogyót. Az utóbbiról először szárítgassuk le az ecetet. Nem tudom, hogy miképpen: találja mindenki fel magát. Mert ellenkezőleg a túró az ecettől  megbütykörösödik!

Hagyjuk állni legalább tíz percig, hogy a szárba alig szökkent kapor és a túró közösen fejezhessék be a műveletet.

Üljünk ki az erkélyre és együk villával.  Vagy kenjük kenyérre, és ezért esetleg kavarhatunk bele diónyi vajat.

2008. május 9., péntek

Tojásleves 8 perc és 56 másodperc alatt




Hozzávalók:

2 tojás, személyenként
1 stopperóra
Kevés olaj, liszt
Református énekeskönyv, nyitva.
Só, paprika, csipetnyi köménymag, csipetnyi cukor, csipetnyi szárított petrezselyemlevél
Ecet

0, 00 perc:
Engedjünk vizet, személyenként kábé 7 decit egy lábosba.

0, 23 perc:
Tegyük fel nagy lángra főni.

0, 29 perc:
Sózzuk, köménymagozzuk meg a vizet, kóstoljuk közben.

0, 53 perc:
Utána rózsaszínűsítsük paprikával.

1, 12 perc:
Mossuk meg a tojásokat, tegyük őket félre.

1, 39 perc:
Olajjal, liszttel, hideg vízzel készítsünk kevés, világos és nagyon szelíd rántást. Ezúttal hagyjuk ki a hagymát.

3, 11 perc:
Tegyük be a rántást a levesbe, mert az már fő. Lobbanjon két percig. Ebben a szakaszban az egésznek még ronda rántottleves íze van, de lobbanás után elfő a liszt vadsága. Hiába sietünk, ezt ki kell várni türelemmel. Addig legfennebb énekeljük el a 291. számú énekünk első és harmadik szakaszát. A 291. számú énekünk, aminek az első és harmadik szakaszát énekeljük, így kezdődik: „Maradj velem, mert mindjárt este van”.

5, 11 perc:
Oltsuk el a tüzet. Igen: oltsuk el!

5, 12 perc:
Törjük fel az első tojást, és eresszük óvatosan a merítőkanálba.

5, 21 perc:
Szóval ott a tojás a merítőkanálban. Nagyon óvatosan engedjük be a forró lébe, hogy lehetőleg egészben maradva keményedjen. Azért oltottuk el e tüzet, hogy míg szendereg a lobogás, nem katyvalódik szét a tojás a levesben, és nem lesz olyan menyasszonyos, vagyis nem úszik valami fátyolos tojásfehérje a lében.

5, 25 perc:
Késés nélkül ismételjük meg ezt a többi tojással.

5, 43 perc:
Gyújtsuk újra tüzet alatta, de nagyon alacsony lángon, lassan induljon el a lobogás, hogy a tojás továbbra is keményedjen egészben.

8, 43 perc:
Három percig fő, közben ecetezzük a levest, ne nagyon kavargassuk, csak ha már a tojás keményedett. Különben el fog menyasszonyosodni. Ugyanakkor csipetnyi cukorral vegyük el az ecet vad ízét, tegyük bele végül a petrezselymet.

8,56 perc
Kész.






Elton John énekli a 291. számú énekünket. Nála a 291. számú énekünk első szakasza így kezdődik: "Abide with me..."

2008. április 26., szombat

Bárány drob román húsvétra

Hozzávalók:
1 bárány szíve, mája, tüdeje, esetleg lépe
1 bárány csipkehártyája (románul prapur, bárányvásárban lehet venni, a bárány mellé ingyen adják, kérni kell)
4-5 egész tojás (egy egész bárány belsőségeihez számolva)
2 nagy szelet kenyér bele (megj. eredeti bejegyzésből, ápr. 26., ezt kifelejtettem, de nem is lényeges adalék)
1 fej hagyma 1 kötés petrezselyemzöld, lehetőleg hóstáti
1 kötés zöldhagyma, jó, ha ez is hóstáti
2 darab Triferment vagy Lukulin, tel: 112 - ízlés szerint
Só, bors, pálinka, románhúsvét


Forrás: Flickr

Fenjünk, vágjunk, nyúzzunk, belezzünk. Vagy vásároljunk. Utána a szívet, tüdőt, lépet, májat forrázzuk le, daráljuk le.

A forrázás nem kötelező, sokan talán azért teszik, mert így változik a bárányaprólék álaga, és jobban lehet darálni. Lehet főzni is a belsőségeket, kevés ideig, sós vízben, gyenge tűzön; főzzünk bele egy petrezselyemgyökeret: nem fogunk csalódni! Ha főzzük, gyakran vegyük le a habot a tetejéről. Maradjunk tehát mellette, és közben igyuk meg a pálinkát, mert nehéz, de reményteljes bárányillat és románhúsvét hangulata kezd terjengeni a levegőben.

Darálás helyet apríthatjuk is a belsőségeket – ez hagyományos módszer, csobányosabb.

Keverjük össze óvatosan. Villával jól verjük fel a tojásokat, és keverjük bele a darált belsőségekbe. Áztassuk be, majd csavarjuk jól ki a kenyérbelet, azt is keverjük hozzá. Aprítsuk fel a hóstáti zöld petrezselymet. Ezt adagolhatjuk bőven, mert – anyu szerint - ez a legfőbb fűszer a drobban. Vágjuk apróra a téli hagymát, és ne túl apróra a zöldhagyma zöldjét, esetleg metélőhagymát. Amikor a drob kész lesz, tavaszias hangulatot kelt amint kandikál a húsából a sok zöld. Egyes vidékeken a románok zöld kaprot is tesznek bele. Anyu és én nem ajánljuk. Keverjük be a fűszereket a masszába, sózzuk és gyengén borsozzuk.

Ehhez a drobhoz a belsőségeket nem darálták, hanem darabkákra vágták. A kép alapján talán nem hártyába, hanem valami tésztába töltötték. Forrás: http://www.culinar.ro/

Mossuk meg alaposan a bárány hártyáját. Az utolsó lébe tegyünk bőven ecetet, forgassuk meg benne, majd forrázzuk le. Kenjünk meg olajjal egy erre alkalmas lábost, és béleljük ki a hártyával, úgy, hogy annak szélei túllógjanak a lábos peremén. Töltsük be a masszát, fedjük be a hártyával a tetejét, „csomagoljuk” össze, villával szurkáljuk meg. Az első képen látható változatban főtt tojást is tettek a masszába. Anyu és én nem ajánljuk: a báránykaják úgyis nehéz ételek (tel: 112). Süssük 45 percig. Borítsuk ki egy tányérra, és ezzel az alja kerül felfelé, azért tegyünk a tetejére egy másik tányért, fordítsuk fel, és akkor eredeti helyzetbe kerül. Várjuk meg, amíg kihűl, és akkor lehet szeletelni.


Szerintem egy pohár Merlot megy hozzá, anyu azt mondja: rám bízza.


„Hrisztosz ánviját!”

2008. március 20., csütörtök

Sült hal cserepes rozmaringban (gyorsan elkészül!)

Hozzávalók:

2 halfilé szelet
4-6 szem rozmaring mag
1 evőkanál olívaolaj
1 adag szalmapityóka
Citromlé, só, nagypéntek


Vessük el a rozmaring magját cserépbe. Amikor a mag kikelt, a növény megnőtt és jól elbokrosodott, csípjünk le róla 2-4 egészséges szárat.
Fektessük a megtisztított halat deszkára. A gerincével párhuzamosan, vékony pengéjű, éles késsel, a farkától kiindulva filézzük – hacsak nem filézve vettük.

Bármelyik fajta jó a következők közül – vegyük észre, hogy valamennyit becézik: Felpillantó küllő (Gobio uranoscopus) Karika keszeg (Blicca bjoerkna) Kisszájú kölönte (gottus poecilopus heck) Ezüstös csacsihal (Coryphaenoides rupestris) vagy Fagyasztott merlucius. Az utóbbit leszámítva ezek a barátnő gügye becézésére is jók .



Felpillantó küllő (Gobio uranoscopus) hímje vagy nösténye.

Most kergessük ki a macskát, lábbal. Terítsük szépen ki a filét egy lapos tányérra. Szedjük le a cserepes rozmaring leveleit a száráról, különösen, ha az fás. Vagdaljuk meg egy kicsit ezeket a levélkéket, és egy percre vegyítsük el kevés sóval, hogy induljon meg a levedzése. Adjunk a rozmaring sózott leveleihez nagyon kevés citromlevet és (olíva)olajt. Ezzel kenegessük a filé mindkét oldalát. Hagyjuk keveset állni. A halhúst aránylag hamar át szokta járni a fűszer. Más fűszert ezúttal ne használjunk: adjunk esélyt a cserepes rozmaringnak. A só és a kevés citromlé segít a rozmaring levedzésének, és a fűszernövény aromája jobban átjárja a húst.



A cserepes rozmaringom túlélte a telet

Süssük meg az így fűszerezett filét roston vagy kevés olajban. Előtte a kés fokával óvatosan távolítsuk el a rozmaringlevél-darabkákat, főleg, ha kissé pirosra akarjuk (akarjuk!) sütni a halat, mert felesleges ráégetni a cserepes rozmaringot. Ez különben is erős fűszer, és elég, ha az aromája a sütés előtt átjárja a húst.

A halat mindig gyenge tűzön, rövid ideig és megfigyelés alatt süssük, mert könnyen szétesik. Szalmapityókával együk.

2008. március 4., kedd

Salátaleves (tavaszi változat, olcsó megoldás)

Hozzávalók:

- 1 fej saláta
- 1 liba
- 3-4 cikk fokhagyma
- 2,5 tojás
- 1 evőkanál tej
- két szelet füstölt szalonna
- só, bors, pálinka

Mossuk meg alaposan a saláta fejét. Lakoltassuk ki a csórécsigát (Agriolimax agrestis sztryptis) levelei közül.

A fokhagymát aprítsuk fel vagy nyomjuk szét. Tegyünk fel vizet főni kevés sóval, a fokhagymát tegyük bele. Fokhagymázzunk ezúttal alaposan. Ha nem, akkor inkább itt hagyjuk abba!

A saláta külső, öregebb, de nem túl fonnyadt leveleit aprítsuk fel egészen kis darabokra. Amikor a fokhagymás lé már illatozva buzog, ezt az apróra metélt salátát keverjük bele. Egy-két perc múlva szűrjük le, hogy a fokhagyma és a belefőtt lágy salátadarabkák ne maradjanak benne. Ezáltal halványzöldes, tavaszi színű levet nyerünk. Ami a szűrőben visszamarad – főtt salátamassza –, azt adjuk oda a libának.

Ebbe a forró, de már nem fövő lébe tegyük be a saláta ropogósabb belső leveleit. A nagyobb leveket vágjuk két-három darabba, de ne aprózzuk nagyon. A forró levesben a levelek kissé megpuhulnak, de mivel nem forraljuk többé, üdék maradnak, a vitaminok nem bomlanak el. Viszont az előbb leszűrt, a libának adott salátadarabokkal a levesbe már belefőztük a tavasz ízét és színét.




Törjük fel a tojást. A fehérjét tegyük a gyűjteményünkhöz, amit habcsókhoz gyűjtünk. A tojás sárgáját keverjük el kevés tejjel és sóval (a só segít összehozni az ízeket a tej és tojás között). Ezt beöntjük be a salátás lébe. Vigyázzunk, hogy az így tojásozott levest már ne forraljuk fel.

A másik két tojásból rántottát készítünk, mindenképpen pörkölt szalonnán. A tojást borsozzuk meg jól. Prüszköljünk és süssük meg keményre. Vágjuk a rántottát kockákra, tegyük be a levesbe, de ne maradjanak ki a sült szalonna darabkák sem.

2008. február 23., szombat

Mezőségi csirke, fehérvári miseborban, egészséges gyergyói pityókával

Hozzávalók:

- Mezőségi csirke (barna)
- Egy nagy fej fehér hagyma
- Egy kisebb murok (vagy legalább sárgarépa)
- Négy nagy darab jó kemény gyergyói pityóka
- Egy kanál cseppentett erdei méz, székelyföldi, esetleg mócvidéki
- Tsiperke gomba, lehetőleg a györgyfalvi erdőből
- Egy pohár gyulafehérvéri misebor (a nagy hordóból)
- Kiskanál köménymag, puffadás ellen
- Só, bors, pálinka


Fogjunk meg marokra négy nagy darab sárga gyergyói pityókát, és szorítsuk meg jól.

Ha rendesen kemény, akkor ez valóban jó egészséges gyergyói pityóka. Ezután feltehetjük főni.

Csontoljunk ki két csirkecombot. Ha még nem csontoltunk csirkecombot, bízzuk a szomszédasszonyra. Nekem először Derzsi néni, hivatásos szomszédasszony csontolta.
Tanácsos mezőségi házi csirkét használni, barna tollút. A mezőségen csirke van, mást háztájit nem esznek már. Az az egy tehénke öregen, családtagként és ehetetlenül szokott meghalni.

Vágjuk a húst kockára.

A nem túl apróra vágott hagymát forró olajban bolondítsuk el kissé. A legkívánatosabban a máramarosi románok bolondítják a hagymát („zäpäcsicc o därábä, cũt pumnul mjёu, djё csjéápä”).

Kapcsoljuk ki a telefont, és szalasszuk meg ebben a hagymás olajban egy ideig a csirkedarabokat. Forgassuk, keverjük érzékkel, nagy tűzön. Mikor jól sistereg már, kevés vízzel fel-felöntve pörköljük. (Kolozson és Szoporon „pörgölik”, de nem is olyan...) Bors, só és a kiskanál köménymag jön bele.

Később vágjuk bele apróra a zsenge tsiperke gombát és a murkot. Amikor a hús puhul, ne kavargassuk, inkább a serpenyőt mozgassuk, rázogassuk, hogy ne töredezzenek szét a húsdarabok. Mindezt érzékkel!

A közben megfőtt jóféle egészséges kemény sárga gyergyói pityókát takarítsuk meg, és vágjuk fel. Bolondítsuk azt is kevés olajban, de csak szimbolikusan. Hagymázzuk, petrezselymezzük meg jól. Vigyázzunk, nehogy túrózzuk is! - mint egyes csíkiak, mert annak íze és szaga elvonja a figyelmet a jó gyergyói pityókáról. Fedjük le gondosan, hogy védve legyen, és tegyük félre.

A cseppentett erdei mézet tegyük a sistergő húsra. Ne keverjük, rázogassuk gyengéden össze. Ettől szép barna lesz a mezőségi csirke és a tsiperke gomba. Öntsük fokozatosan rá a gyulafehérvári misebort. A cseppentett erdei méztől és a fehérvári misebortól a mezőségi csirke barnán habzik, erősen sistereg és illatozik. Igyuk meg a pálinkát, és kissé pihenjünk meg.

Székelyföldi cseppentett erdei mézet szerezzünk be, majdem szurokfekete. (Már az illata megéri!) De mócvidéki is jó, és legalább látunk világot. A cseppentett erdei méz és a murok édesíti, a gyulafehérvári misebor fanyarítja a mezőségi barna csirkét.

Vegyük le a tűzről, pihentessük. Fedő alatt nyugtassuk, hogy az ízek helyezkedjenek el. Adjunk erre elegendő határidőt. Gyengéden tálaljuk.