Búcsú Csíky Andrástól

Posted: 2024. január 16. in Uncategorized
Címkék:

Végiggörgettem tegnap telefonkészülékemben a jegyzeteimet, és megakadt a szemem egy mondaton, amit 2020. július 6-án írtam be az aznapi látogatásomkor. Mint mindig, órákon keresztül beszélgettünk, nyilván színházról is. „Dehát én már olyan messze vagyok a színháztól, hogy tulajdonképpen nem is kéne megszólalnom”, válaszolta valamire, nem emlékszem pontosan, miről volt szó, csak arra, hogy szíven ütött ez a mondat. Éreztem, hiába mondanék bármit, hiába is vetném ellen, hogy „oh, Bandi, ne mondjon ilyet, ez nem így van…”, hamisan hangzana, és ha valaki, akkor ő biztosan kihallja ezt a hangomból. A beálló csöndből aztán megértettem, hogy neki is ugyanúgy fájhatott ez a mondat, amelyben tulajdonképpen minden benne volt: az akkor már több mint tizenkét év „színháznélküliség”, az elszigeteltség, az addigi, majdnem kilencven életévének súlya.

Most már persze elmondhatnám, hogy nem, nem volt messze a színháztól soha, hiszen eltéphetetlen szövetséget kötöttek, sorolhatnám a szerepeit, a díjait, idézhetném a szakmai méltatásokat, a mondatait, amelyeket könyvbe zártunk, de nem teszem. Mindezeket megőrzi a színháztörténet, a róla szóló kritikák, az írott és elektronikus sajtó, elég csak beütni a keresőbe azt, hogy Csíky András, máris megközelítőleg 270 ezer találatot ad ki az internetböngésző.  

Másról szeretnék beszélni. Az elmúlt négy évről, a közösen töltött időről, arról, hogy mi mindent tanultam ezalatt, arról, hogy hogyan tárultak fel előttem egymástól különböző, rejtett világok.

Megtanultam például hallgatni, várni türelmesen, míg a tudat legmélyéről lassan felszínre türemkednek az emlékfoszlányok, a nevek. Megtanultam alázattal ülni egy ágy mellett, hosszú órákon keresztül, néha kérdezni, de legtöbbször csak hallgatni a történeteket, akkor is, ha sokadjára. Mert mindig akadt egy-egy részlet, amire azelőtt nem figyeltem. Tanultam történelmet, színház- és helytörténetet, megismertem a huszadik századot Csíky Bandi szemszögéből.

Megismertem szeretett szülővárosát, feltárult előttem Székelyudvarhely akkori világa, megismertem a piacon áruló Róza nagymamát, a gyönyörű édesanyát, a Bandi két éves korában elveszített édesapját, a későbbi nevelőapját, megismerkedtem a horgászat rejtelmeivel, a rosszcsont gimnáziumi osztálytársak csínjaival, a gyerekkori barátaival, a 14 éves kamasz háborús „élményeivel”, és mi mindennel.

Nem maradtak ki ebből az „ismeretterjesztő sorozatból” a kolozsvári egyetemi évek történetei sem, a színésszé formálódás olykor humoros stációi, a kezdeti nagybányai évek, és a másik szeretett város, Szatmár sem, a tíz évnyi színházigazgatói gyötrődésekkel együtt.

Örültem egy ragyogó elme fel-felcsillanó humorsziporkáinak, a nevetéseinknek, a három évvel ezelőtt együtt töltött karácsony estének, a születésnapi koccintásainknak.

Megismertem az öregség, a magány, az egyedüllét kínjait, a rémálmokat, az elhagyatottságérzést, a „most már nagyon unom a létet”, a „ki vagyok fogyva önmagamból” kifejezéseket, az elesettséget.

Ez most már mind-mind rámmaradt, súlyos battyú, mondhatnám lelki teher, de majd idővel szelídül, remélem.

Köszönöm ezt a különös barátságot, köszönöm a csodás színészi alakításokat, a Csíky András Alapítvány létrejöttét, a tervezgetéseket, az ötleteket, amelyek most már megvalósításra várnak, és köszönöm az elmúlt négy évet.

Boldog vagyok, hogy ismerhettem.

Isten vele, drága Bandi!

(Fotó forrása: Harag György Társulat Facebook-oldala)

Idén Tokai Andrea kapta az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) által 1992-ben alapított Poór Lili-díjat. A méltatásra engem kértek fel, szívesen vállaltam, örültem, hogy Andreára esett a választás. A díjátadó ünnepség tegnap, április 15-én zajlott Kolozsváron, a Protestáns Teológia dísztermében, s bár a díjazott nem volt jelen, a laudációt felolvastam, amint Ferencz Zsolt barátom és volt kollégám fotója is bizonyítja, jobb híján, ezzel „illusztrálom” ezt az eseményt. Sajnálom, hogy nem ölelhettem meg Andreát, de talán majd sor kerül erre is.

Gratulálok továbbá Varga Balázsnak, a marosvásárhelyi Tompa Miklós Társulat tagjának, akit Kovács György-díjjal tüntettek ki (őt Berekméri Katalin laudálta), Szélyes Ferencnek, akinek Gr. Bánffy Miklós-díjat adományozott az EMKE (őt Kovács Levente méltatta), valamint Albert Júliának, aki Életműdíjat kapott. Az idei díjazottak teljes listája itt tekinthető meg.

Tokai Andrea méltatása

1997-et írtunk akkortájt. Az elsőéves kolozsvári színisek között akadt egy kissé furcsa, látszólag magabiztosnak tűnő, karakteres arcú lány. Valahogy kilógott a sorból, és ezt bizonyára ő is érezte, látszólagos magabiztosságával többnyire ezt próbálta leplezni. Alkata és habitusa alapján a felüleletes megfigyelő szinte azonnal meghatározhatta volna a számára lehetséges szerepköröket, más szóval alig kezdte el a színit,  máris körvonalazódott a „skatulya”. Nyilván ő is tudta, hogy adott esetben a híres „erkélyjelenetben” neki is lehet szerepe, hiszen ki szólítgatná-hívogatná be Júliát, ha nem a dajka, és hát ki lehetne a dajka, ha nem ő? Vagy ki lehetne a Ványa bácsi Marinája, a Három nővér Anfiszája (naná, hogy ezek is dadák), és ki lehetne mondjuk sírásó a Hamletben, netalán Mirigy, esetleg özvegy Karnyóné, vagy valamelyik nagymama, és sorolhatnám. De persze az ember lánya elsőéves színisként nagy-nagy hittel és lendülettel indul neki az útnak, cseppet sem törődik az ilyen-olyan „skatulyákkal”. És különben is, a skatulyák arra valók, hogy szétfeszítsük őket, hogy kitörjünk belőlük, és Tokai Andrea mindezt már akkor tudva tudta.

Nos, ez a Szilágysomlyóból érkezett, öntörvényű lány a már említett látszólagos magabiztosságával és kemény akarattal nekilódult a színis éveknek, és úgy tűnt, meg sem áll a legjelentősebb főszerepekig… Aztán egyszer csak megtorpant, úgy másodév tájékán kételkedni kezdett sok mindenben. Hogy jó helyen van-e, hogy kell-e mindez neki, hogy azt kapja-e a főiskolától, amit remélt, amire számított? Hogy van-e értelme továbbmenni a vágyott cél felé?

Tudom, kicsit sokat időztem a kezdeteknél, de megvan rá a magyarázatom. A kulcsszó: a kételkedés. Úgy tűnik, Tokai Andrea elég korán kezdte gyakorolni a „kételkedés művészetét”. A kifejezést Kárpáti Auréltól kölcsönöztem, bár, mi tagadás, Kárpáti a kritikát nevezte a kételkedés művészetének, de magam is kritikus lévén, számomra külön öröm felfedezni ezt a képességet egy színészben, egy leendő színészben pedig különösképpen. „…a kritika lényegében destruktív. Szétbont. Analizál. És főképp hibákat keres.”, írja A kételkedő kritikus című cikkében Kárpáti Aurél, és feltehetően ezt művelte Andrea is akkortájt, bár nem hiszem, hogy ismerte volna a múlt század eleji neves színikritikus eme írását.

Szerencsére ezen a „destruktív” magatartáson – vagyis szétbontás-analizálás-hibakeresés – díjazottunknak egy idő után sikerült felülemelkednie, így most nekem is alkalmam adódik, hogy elmondjam: örülök a kételkedéseinek, amelyek, ahogy őt ismerem, azóta sem szünetelnek, de még jobban örülök annak, hogy másodéven mégsem döntött úgy, hogy elhagyja a vágyott cél felé vezető göröngyös utat.

S hogy mi minden történt a cél elérése óta? Nos, pályája elején volt… sírásó, cselédlány, nagymama, nevelőnő… Persze, szándékos – mondhatni destruktív – ez a röpke felsorolás részemről, hiszen mindeközben Tokai Andrea volt Sárbogárdi Jolán is, Tanítvány a Lecke című Ionesco-darabban, Mephisto a Christian  Dietrich Grabbe-féle Don Juan és Faustban, ezért 2005-ben UNITER-díjra is felterjesztették a legjobb női mellékszereplő kategóriában. Aztán egyebek mellett volt Winnie az Ó, azok a szép napok című Beckett-darabban, volt Kalüpszó, Agamemnón, Teiresziász, Küklopsz, Szirén egy és ugyanazon előadásban – ó, micsoda bőség kosara! –, de volt remek Anya a Pintér Béla-féle Parasztoperában, nagyszerű Mrs. Peachum a Koldusoperában, volt Tiborc (!) a Bánk bánban, és volt hattyú „újratöltve”, meg Friedrich, a papagáj! Szóval ez minden, csak nem „skatulya”. És még nem is említettem, hogy számtalan szerepet játszott a temesvári román színházban, az első, 2006-os együttműködéskor rögtön be is szerzett egy második UNITER-jelölést, és volt egy rövidebb „kiruccanása” Budapesten, Pintér Béla Társulatánál, ez utóbbira mondják azt színházi berkekben, hogy „nem semmi”. És még csak 22 éve van azon a pályán, amelyet szinte elhagyott, mielőtt elkezdte volna.

Kedves Andrea, kívánom, hogy mindig adj helyet magadban a kételkedésre, ha bármikor felmerül benned a kérdés, hogy jó helyen vagy-e, jól csinálod-e azt, amit csinálsz. Mert minél inkább kételkedsz, annál nagyobb esélyed van arra, hogy megfelelj a magad által felállított mércének –, amelyet, ahogyan ismerlek, mindig jó magasra igazítasz –, no meg arra is, hogy szétbonts, analizálj, hibát keress, hogy aztán újra összerakhass mindent „Tokesz-módra”.

És ne feledd, mától kezdve olyan díjnak vagy a tulajdonosa, amelyet első alkalommal, 1992-es megalapításakor a szintén folyton kételkedő, de kimagasló tehetségű, nagyszerű pályatársad, szilágysági földid, Orosz Lujza kapott.  

Sok szeretettel gratulálok!

Köllő Kata

(Borítókép forrása: emke.ro)

95 lenne

Posted: 2021. december 4. in Uncategorized
Címkék:

Sokat gondoltam ma rád. Ma lennél 95 éves. De mit is beszélek, nem ma, tegnap, december 3-án. A december 19-e most már biztos nem „jó” dátum, ezt tisztáztuk. Hogy mi ezen is mennyit nevettünk…

Keresgéltem fotókat rólad, felidéztem magamban az együttléteinket, a hosszú beszélgetéseinket, nevetéseinket, a humorral tűzdelt „panaszkodásokat” az öregedésről, az egyedüllétről. Meghallgattam-megnéztem néhány rövid felvételt, amit 2018-ban rögzítettem egy akkori látogatásom alatt. Az egyiken nagyot nevettem, ebben elmeséled az öreg cigányasszony történetét, aki fiatalabb korodban mindig azt válaszolta hogylétéről való érdeklődésedre, hogy „jaj, ’zédülök grófné drága”. „Na, most én is ’zédülök, grófné drága”, mondtad nevetve, és kiderült, hogy egyik nap „’zédültedben” leverted „az örökkévalóság utáni futkosásod” díjai közül az egyiket, a „Bözsi-díjat”*, s másnapra csupa kék folt lett a lábfejed.

Nagyon hiányzol, drága Lujzi. Ezt persze már nem mondhatom el neked, de te úgyis tudod…

Fellapoztam a „könyvünket”, kikerestem belőle két kedvenc képet – egy civil- és egy előadásfotót – és próbálok kapaszkodni azokba a „szalmaszálakba”, amelyek hozzád kötnek. „Lényegében ennyi az emberi élet. Megszületünk, élünk és meghalunk. A többi szalmaszál. Néha belekapaszkodunk. És attól függ, hogy kinek milyen erős szalmaszál akad az életében…Kinek mi jut…”


Trójai nők, 1967, Hekabé szerepében (Fotó: Csomafáy Ferenc)

————–

*Erzsébet-díj, 1994

FNT – berlini Antigoné

Posted: 2021. november 10. in Uncategorized
Címkék:
(Fotók: Arno Declair)

Egyfajta versenyfutás az idővel számomra ez az online FNT. Próbálom bepótolni a lemaradást minden este – napközben sajnos nem jut idő ilyen „úri huncutságokra” –, ezért aztán késő éjszakába nyúlóan „színházazok” a laptop előtt, és mindig le vagyok maradva egy nappal (akárcsak ezzel az ajánlófélével). Ma, 10-én este például a november 9-i kínálatból válogatok, és hát, időhiány miatt, nyilván mindig szigorú döntéseket kell hozzak arról, hogy mit is nézzek meg.

A november 8-i „menüből” a berlini Schaubühne Antigonéját és Székely Csaba Bányatrilógiájának harmadik részét – ez is megér egy misét 🙂 – a Bányavízet pótoltam be lemaradás terén, ez a két produkció fért bele a késő esti-éjszakai „színházmozizásba” . (A román nyelvű „Bánya-előadásokra” később visszatérek).

A Friederike Heller rendezte Antigonét egyszerűen nem szabad kihagyni!

Minden szempontból nagy élmény ez a rock-koncertbe ágyazott, improvizációkkal,  brechti elidegenítő-effektusokkal megtűzdelt, játékos-humoros-tragikus Antigoné-feldolgozás (dramaturg: Bernd Stegeman). Két remek, fiatal színész játszik el minden szerepet (Cristoph Gawenda és Tilman Strauß), de a zenekar tagjai is kiveszik a részüket ebből a két órán át tartó gyönyörű színházi játékból – kiemelkedik közülük az együttes szólistája és gitárosa, Peter Thiessen, aki egyben a zeneszerző is.

Kiváló zene – itt most kíváncsi lennék Csergő Domokos szakértői véleményére is 🙂 – nagyszerű rendezés, jelmez, látvány, egyszóval tömény színházi-zenei élmény.

Szánjatok/szánjanak rá két órát mindenképpen, ritkán van részünk ilyesmiben. Ma este 10-ig van fenn a FNT weboldalán.

FNT – Verde tăiat

Posted: 2021. november 9. in Uncategorized
Címkék: ,

Jövök még egy ajánlattal, ma (november 9) este 9-ig még megnézhető a FNT weboldalán. Fontos és bátor szöveg, olyan előadás, amilyet biztos nem lehet megtalálni a mainstream színház palettáján, ráadásul olyan egyesület produkciója, amely egy színház nélküli városban próbál színházat csinálni.

A zilahi Pro Teatru Egyesület Verde tăiat című előadását Adina Lazăr rendezte, Alexandra Felseghi szövege napjaink egyik fontos problémájára fókuszál, az illegális fakivágásra. A szerző megtörtént esetből inspirálódott: 2019-ben fatolvajok megölték a Máramaros megyei erdészeti hivatal egyik erdészét, miközben megpróbált megakadályozni egy törvénytelen fakivágást. Liviu Pop harmincéves volt, három gyermek apja.

Bár megtörtént esetet dolgoz fel, Alexandra Felseghi darabja nem a szigorúan vett dokumentarista színház-kategóriába tartozik, annak ellenére, hogy a szerző alaposan elmélyült az adott témában, és mint ebben az összeállításban elmondja, a helyzeteket és a szereplőket reális esetek alapján formálta. Egyébként ugyanebből a cikkből lehet megtudni részleteket az egyesület  tevékenységéről, az előadás létrejöttéről, és arról, hogy milyen harcokat kell megvívniuk a független társulatoknak, színházi egyesületeknek egy-egy produkció létrehozása alatt, és mennyire számíthatnak bármilyen – anyagi vagy egyéb – segítségre az alkotás rögös útjain.

A produkció egyébként UNITER-jelölést kapott idén a legjobb előadás kategóriában.

FNT… Pam param…

Posted: 2021. november 8. in Uncategorized
(Fotó: Barabás Zsolt)

Itt van ez a Pam Param című előadás, a sepsiszentgyörgyi M Studio mozgásszínházi produkciója, ma (november 8) este  9 óráig még megnézhetitek az Országos Színházi Fesztivál weboldalán. Ahol, amúgy a bőség zavara esete áll fenn, hiszen a teljes fesztiválprogram ingyenesen tekinthető meg – micsoda lehetőség! – az pedig különösen jó, hogy minden előadás a kezdési időponttól számított 48 órán át elérhető, szóval, nem késtél le semmit, ha nincs időd megnézni az aznap esti „adagot”.

Szóval, itt van ez a Pam Param, „az emberi hangok antológiája”, ahogyan az előadás koreográfusa és egyben a koncepciót jegyző Andrea Gavriliu nevezi a produkciót. Játékos, humoros, dinamikus, ironikus, és még sorolhatnám a jelzőket. Nem tudom, hogy a csapat tagjai közül kik és milyen ötletekkel járultak hozzá az előadás végső formájához – jó esetben alkotótársak voltak, szeretném hinni –, de az eredmény azt tükrözi, hogy jóféle csapatmunka zajlott. Ötvenötpercnyi profi munka, minden szempontból.

(Fotó: Barabás Zsolt)

Na, nem szaporítom a szót, nézzétek meg őket, azt ajánlom: Balázs Judith, Deák Zoltán, Nagy Eszter, Polgár Emília, Szekrényes László, Veress Nagy Attila; koncepció és koreográfia: Andrea Gavriliu; díszlet: Irina Moscu; (eredeti) zene: Mihai Dobre.

***

És este 10-ig még belefér ez a litván előadás is, Koršunovast sem kéne kihagyni. Ezt a nevet csak úgy itt hagyom: Kamilė Petruškevičiūtė, fenomenális ez a nő. De a többiek is jók.

(Fotó: D.Matvejev)

És így tovább… november 14-ig, válogassatok.

Furcsa dolog történt. Délben kimentem a Házsongárdi temetőbe, egyrészt szerettem volna elkerülni a késő délutáni-esti tömeget, másrészt gyönyörű idő volt, kíváncsi voltam a színekre–fényekre. Ja, és nem mellékesen, még dolgoznom is kellett...

A jelenlegi helyzet miatt aránylag rövidre akartam szabni a temetőlátogatást, gyertyagyújtást, ezért csak két helyre szándékoztam menni: a nemrég eltávozott Orosz Lujza sírhelyéhez és a „miénkhez”.

Mivel a Lujzi sírja közelebb van a bejárathoz, ezért először odamentem. Tettem egy szál virágot és meggyújtottam a gyertyát. Kicsit „beszélgettem” vele, elmondtam neki, hogy sokszor gondolok rá, és még mindig lelkiismeret-furdalásom van, mert nem tudtam elbúcsúzni tőle. Ne haragudj rám, drága Lujzi, mondtam ki félhangosan, majd elővettem a telefonomat, és készítettem egy fotót.

Aztán elindultam, de még megnéztem a telefonon, hogy hány óra. 13:55 volt.

Felsétáltam a sírkertünkhöz, kicsit elsepertem a faleveleket, elhelyeztem a virágokat, meggyújtottam néhány gyertyát, készítettem képeket a sírkert egyik sarkában lévő fagyökérről, évekkel ezelőtt óriási vihar volt, és kidőlt a hatalmas fenyőfa, gyökerestől kifordult a földből. A fát elszállíttattam, de a kifordult gyökérrész ott maradt, a munkások azt mondták, nem bírtak vele. Gyönyörűvé változott az évek során, mindig megcsodálom.

Kicsit még elidőztem, majd hazaindultam. Megnéztem az órát: 12 óra 45 percet mutatott a telefon kijelzője!

Olyan hihetetlen volt, gyorsan megnéztem még egyszer. Ugyanannyi! Próbáltam visszapörgetni a dolgokat, először arra gondoltam, hogy biztos elnéztem a számokat, amikor elindultam Lujzi sírjától, de aztán elhessegettem, mert biztos voltam benne, hogy 13:55-öt mutatott. Gyorsan megnéztem az ott készült fotót: 2020. november 1., 13 óra 51 perc.

Aztán megnéztem a sírkertünknél, jóval később készített fotók adatait: 2020. november 1., 12 óra 36, 12 óra 37, és 12 óra 40 perc.

Baktattam lefele. Mire leértem a bejárathoz 12 óra 54 percet mutatott a telefonom! Üzenetet írtam Ferencz Zsoltnak, hívtam egy kávéra, de még megkérdeztem tőle, hogy hány óra. „14:56 éppen”, írta…  

Most 22:40 nálam, de ez még mindig a Házsongárdi „idő”. Lassan átállítom „rendesre”.

Bizonyára meg lehet magyarázni a telefon időjelzőjének a „megzavarodását”, biztos, hogy létezik technikai indoklás, de én szeretem azt hinni, hogy nem véletlenül történt ez az egész…Köszi, vettem az üzenetet, drága Lujzi!  

***

(Igen, „újraélesztettem” a több mint három éve szunnyadó blogomat, úgy döntöttem, gyakrabban fogok írni ezután. Vagy nem. Színházról valószínűleg az eddiginél is kevesebbet, nem igazán látom értelmét egy ideje. Szóval, majd meglátom.)

Boldog születésnapot, TESZT!

Posted: 2017. május 28. in Uncategorized

Előhalásztam ma reggel az idei TESZT utolsó három előadására a jegyeket a táskámból – nem könnyű feladat, bármennyire is annak tűnik. TESZTelő sorstársaim értik, a rendesebbje persze nem, de sokan igen. Pedig az első napon mindig gondosan elteszem a táskám egyik „biztos” zugába a borítékot, amelyben szép sorjában ott lapulnak a belépők (idén nagyon sok), hogy majd egy határozott mozdulattal elő tudjam kapni őket, de aztán a franc se tudja, mi történik, egy-két nap múlva már pánikszerűen keresem a borítékot, majd elönt a jeges rémület: úristen, elhagytam valahol. Kezdődik a kapkodás, kotorászás, táskakiürítés stb., nem részletezem, mert végül persze hogy megtalálja az emberlánya/fia, és minden rendben lesz. (Megjegyzem, ugyanez szokott történni az ebédjegyekkel is, csak persze pánik nélkül, az étkezés nem olyan fontos azért, mint egy előadás. Legalábbis számomra).

TESZT-2017

Szóval, előhalásztam a tizedik TESZT utolsó három előadására a jegyeket (nem hiszem, hogy szükséges, de azért ideírom a rövidítés jelentését: Temesvári Eurorégiós Színházi Találkozó), s bár a mögöttünk lévő egy hét fáradtságát .zip formátumban tömörítve ugyan, de eléggé érzem, mégis sajnálom, hogy ma este Ivo Dimcsev koncertjével véget ér a fesztivál. (Sajnos hazaérve sem fogom tudni „kicsomagolni”, mert folytatódik a munka, kezdődik a TIFF, és sorolhatnám, úgyhogy ugyanott folytatódik a .zippelés, ahol abbamaradt).

Tizedik TESZT – emlékezés és felejtés. Leltározás. Összegzés. „Visszaemlékezünk, számot vetünk, együtt ünnepelünk – idén már tizedjére”, írták a szervezők az első közleményükben.

A kerekévfordulós TESZT utolsó napján illik tehát leltároznom nekem is:

kilenc év, megszámlálhatatlan előadás, sok-sok találkozás, beszélgetés, éjszakázás, büfézés, bulizás, vitatkozás, hozzászólás, tetszések-nemtetszések, örömök és csalódások, „jajdeörülökhogylátlakmivanveledmerrejárszmitcsinálsz”, „úristenhogyishívjákelkénekerülniamegszólítástvalahogy”, „mibenisláttammelyikszínházmelyikelőadásában”, „úgyemlékszemjóvoltdetalánmégsem”, „milyenelőadástnézünkmostkikjátsszákhonnanjöttekmilyennyelvenbeszlélnek”, séták, Béga-part stb.,stb.

Kilenc év – a legelsőn biztos ott voltam, de ma reggelig nem jutott eszembe, hogy melyiken nem. Aztán a facebook „szólt”, hogy 2012-ben Nagyváradon voltam május 28-án, és egy fotó erejéig kedvesen „emlékeztetett” az akkori eseményre (nyilván színházi volt az is, miniévad, zsűrizés, színházi bál, ilyenek). Persze, ha hamarabb megtalálom a TESZT honlapján az archívumot (igen, tudom, béna vagyok), akkor könnyebben és hamarabb eszembe jut, hogy melyiken nem, elég végignézni a programot ugyebár. Na, de nem hiába az „emlékezés és felejtés” az idei szlogen!

És ha leltár, akkor legyen leltár!

Magammal vittem és azóta sem „törlődtek” ki az emlékezetemből a következő előadások – és természetesen az azokban játszó színészek:

2008: Rudolf Hess tízparancsolata (Aradi Kamaraszínház, rendező: Tapasztó Ernő); Nézőművészeti Főiskola (Jászai Mari Színház, Tatabánya, r. Árkosi Árpád); Murlin Murlo (Szabadkai Népszínház, Magyar Társulat, r. Hernyák György).

2009: Szomorú vasárnap (Szabadkai Népszínház, Magyar Társulat, r. Kovács Frigyes); Puha pihe (Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár, r. Barabás Olga). – Ebben az évben nem tudtam végig itt lenni…

2010: Mulatság (Bárka Színház, Budapest, r. Bérczes László); mady-baby (Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár, r. B. Fülöp Erzsébet); Rosencrantz és Guildenstern halott (Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár, r. Victor Ioan Frunza); Az ember tragédiája (Újvidéki Színház, r. Kokan Mladenović).

2011: Mellékhatások (Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár, r. Katona Gábor); Béres Márta One-Girl Show (Kosztolányi Dezső Színház, Szabadka, r. Urbán András); A fajok eredete (Nézőművészeti Kft. Budapest, r. Dömötör Tamás); Karc (Tünet Együttes, Budapest, r. Szabó Réka).

2012: ………………….

2013: Békeidő (Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár, r. Hajdu Szabolcs); Opera ultima (Újvidéki Színház, r. Kokan Mladenović); Sirály (Szerb Nemzeti Színház, Újvidék, r. Tomi Janežič); A nagy füzet (Szkéné Színház/Forte Társulat, Budapest, r. Horváth Csaba); A halál nem bicikli (hogy ellopják tőled), Szabadkai Népszínház, Magyar Társulat, r. Tanja Miletić-Oručević); Gardénia (Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár, r. Koltai M. Gábor); Kaisers TV, Ungarn (Pintér Béla és Társulata, Budapest, r. Pintér Béla); Parasztopera (Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár, r. Szikszai Rémusz). – Jó termés volt ebben az évben!

2014: Vörös (Katona József Színház, Budapest – Szabadkai Népszínház, Magyar Társulat, r.: Máté Gábor); Neoplanta (Újvidéki Színház, r.: Urbán András); Irtás (Forte Társulat – Szkéné Színház, Budapest, r.: Horváth Csaba); Baczó Tünde és Táborosi Margaréta közös előadása; Wilhelm-dalok (Jel Színház, r.: Nagy József); Titkaink (Pintér Béla és Társulata, Budapest, r.: Pintér Béla).

2015: Ernelláék Farkaséknál (Maladype Színház, Budapest, r. Hajdu Szabolcs); Koldusopera (Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár, Kokan Mladenović); Aleksandra Zec (HKD Színház – Nemzetközi Stúdiószínházi Fesztivál, Rijeka, Horvátország, r.: Oliver Frljić); Bánk bán (Újvidéki Színház, r.: Urbán András). – Ebben az évben sem tudtam végig itt lenni…

2016: A te országod (Forte Társulat / Trafó Kortárs Művészetek Háza, Budapest, r.: Horváth Csaba); A halott hazatér úrnőjéhez (Prešernovo Színház, Kranj / Városi Színház, Ptuj, Szlovénia, r.: Jernej Lorenzi); Liszt a vénákban (Háború Színház, Szarajevó / Mess Színpad, Szarajevó, r.: Boris Liješević); Királyok vagyunk, nem emberek (Horvát Nemzeti Színház, Zágráb, r.: Matija Ferlin); A néző élete és halála felszínes és ártatlan történetekben elmesélve (Csiky Gergely Állami Magyar Színház, Temesvár, r. Radu Afrim); A harag napja (Létrehozó: Krétakör Alapítvány, Trafó Kortárs Művészetek Háza és Onassis Cultural Center, Athén, rendező: Schilling Árpád); I cure (Ivo Dimcsev, Bulgária, r. Ivo Dimcsev). – Ez is jó év volt, úgy tűnik.

A többi előadás a „könnyen elfelejthető dolgok” közé tartozik, de persze, amint végignéztem a 2008-2016-os archívumot, azért fel-felrémlett azokból is néhány pillanat, gesztus, egy mondatfoszlány, egy arc, egy díszletrészlet…

És akkor elérkezett a tizedik utolsó napja, de mivel még hátra van három előadás, kicsit korai lenne a leltár, erről tehát később.

Egyetlen kivételt teszek most: Xavier Bobés Könnyen elfelejthető dolgok című csodás egyszemélyes performanszát-előadását szívembe zártam.

Boldog születésnapot TESZT!

Viszontlátásra – remélem, jövőre is együtt TESZTelünk, sokakkal! 2041-ben azért kissé bizonytalan, hogy itt leszek, de ha netalán tán mégis, akkor már most szólok, hogy az (anti)aging-et kihagyom. Addig is beszerzek valami jó konzerválószereket, és azokat fogom tesztelni saját magamon.

 

 

 

 

 

 

 

 

Ma este UNITER-gála

Posted: 2017. május 8. in Uncategorized
Címkék: , ,

unit

UPDATE: Ez a “ma este” természetesen tegnap, május 8-án este volt (kicsit „lassan” frissül a rendszer, jelzem azoknak, akik a Szabadság honlapján “szembesültek” a bejegyzéssel ma délelőtt). Bár az is igaz, hogy “áthajlott” mára – éjjel fél 2-kor volt vége ugyanis – úgyhogy végül is “ma este” volt a gála 🙂

Ma este 9-től UNITER-gála, a Temesvári Nemzeti Színházban. A Romániai Színházak Szövetsége által szervezett díjkiosztó gálát a román közszolgálati televízió 1-es csatornája is közvetíti, az esemény online is követhető az UNITER honlapján (www.uniter.ro). Kinek milyen eszköz áll rendelkezésére, már ha nincs jelen a helyszínen és mindenáron követni akarja az eseményt. Megsúgom azonban, hogy aki a tévében nézi, az készüljön fel az UNITER-honlapjára való internetes „átkapcsolásra”, mert ha húzzák-nyúzzák – márpedig húzzák-nyúzzák – a díjátadó menetét, nem beszélve az elmaradhatatlan „moment artistic”-féle közbeiktatásokról, akkor kifutnak az élő televíziós adásidőből, és épp a legfontosabb kategóriákról maradnak le azok, akik a tévében nézik a gálát.

Közben pedig lezárult a „Számodra ki a győztes / Pentru tine cine e câştigătorul?” kampány, a közönségszavazás „győzteseit” is itt jelentik be, de persze, ha végignézzük az UNITER honlapján a leadott szavazatok számát, már most lehet tudni, kik kapják a „trófeát”.

Örülök a marosvásárhelyi Retromadár blokknak csapódik, és forró aszfaltra zuhan – jaj, ezek az Afrim-címek milyen bonyolultak – „győzelmének”, úgy nézem, mindkét kategóriában – Legjobb díszlet és Legjobb előadás – elnyerték a közönség díját. Gratulálok!

Én személy szerint azonban kicsit elégedetlen vagyok a jelölő zsűri munkájával (néha nem is kicsit, de most maradjunk ennyiben), ebből az előadásból ugyanis László Csabát feltétlenül!!! felterjesztettem volna  alakítási díjra (és nyilván neki is ítéltem volna oda, ha rajtam múlna). De sajnos ez nem történt meg, és csak azt tudom felhozni a jelölő zsűri mentségéül, hogy nem tudták eldönteni: a Legjobb férfi mellékszereplő vagy a Legjobb női mellékszereplő kategóriába „helyezzék”, László Csaba ugyanis a Retromadárban egy nagymamát játszik zseniálisan (majd a végén a „főszereplő” kisgyerek felnőttkori énjét). Másként nem igazán tudom megmagyarázni ezt a szakmai „bakit”. Igen, tudom, ehhez majd jönnek a kommentek, hogy izé-mizé, de hát honnan tudom, hogy a többi felterjesztett – akár a férfi, akár a női „részlegen” – milyen alakítást nyújtott, hiszen nem láttam őket stb., stb., de jelzem, hogy nem érdekel, én akkor is fenntartom, hogy László Csaba ezért az alakításáért díjat kellene kapjon, mindegy, hogy melyik kategóriában. Ennyi.

csaba

 László Csaba nagymamaként,  Pál Mátyás Áronnal (fotó: Tompa Miklós Társulat)

Na, szóval, drukkoljunk ma este – ki ki a maga „jelöltjeinek” – , és készüljünk fel a hosszú (és szokás szerint rendkívül unalmas) díjkiosztó gálára legalább egy üveg borral, mert véleményem szerint csak így lehet elviselni a Ion Caramitru-féle „sóműsort”.

 

Színház és árnyoldala

Posted: 2017. március 31. in Uncategorized

Bizonyára szinte senki előtt nem ismeretlen az a történet, amiről az alábbiakban írni fogok, hiszen a Kolozsvári Állami Magyar Színházban március 24-én este történt incidens híre az elmúlt napokban, kis túlzással, körbejárta országot-világot. Úgy gondolom tehát, hogy nincs szükség az előzmények ismertetésére. Megjegyzem, eddig ódzkodtam bármit is írni az esettel kapcsolatban, vártam, hátha letisztulnak a dolgok, és érthetővé válik, mi és hogyan történt. Reméltem, hogy a szerdai televizíós beszélgetés végre fény derít erre a történetre. De úgy érzem, több csúsztatás is történt, ezért megpróbálom, leginkább a magam számára tisztázni azt, amit nem tudok logikusan összerakni, akármennyire is igyekszem. Az alapot természetesen a már említett televíziós interjú szolgáltatja, amelyet Víg Emese készített a színház igazgatójával, Tompa Gáborral, hiszen, amint itt elhangzott, „ragaszkodjunk a tényekhez, ahhoz, hogy mi történt, mert eddig senki nem volt kíváncsi arra, hogy mi történt valójában… Na, most itt az igazság a következő…”.

Én is ragaszkodom tehát ahhoz, hogy az itt elhangzottak alapján megpróbáljak tisztázni néhány dolgot, vagy inkább elmondani, milyen kétségek–kérdések merültek fel bennem az elhangzott „igazságokkal, tényekkel” kapcsolatban.

Hát akkor, lássuk.

1.

„Eddig senki nem volt kíváncsi arra, hogy mi történt valójában” – Ezt a kijelentést azért érzem kissé csúsztatásnak, mert a március 26-án, vasárnap este, a Krónika online-, majd 27-én a lap nyomtatott változatában megjelenő cikk szerzői azt írják: „Tompa Gábor, a Kolozsvári Állami Magyar Színház igazgatója megerősítette lapunknak, hogy incidens történt…” stb., stb. Ergo, valaki(k) kíváncsi(ak) volt(ak) a laptól arra, hogy „mi történt valójában”, hiszen feltételezhetően ezért keresték meg az igazgatót. Aminthogy az érintett színésznőt is, aki, mint írják, „nem kívánt nyilatkozni az ügyről…stb., stb.”.

És mivel itt jelent meg legelőször bármi is arról, hogy pénteken este incidens történt a bemutató alatt, ez lett volna az ideális alkalom arra, hogy a lap által megkérdezett igazgató elmondja az igazságot, és ezáltal elejét vegye a további találgatásoknak és ferdítéseknek. Feltételezésem szerint a cikk vasárnap készülhetett, tehát péntek estétől vasárnapig volt idő arra, hogy az intézményvezető aprólékosan tájékozodjon a történtekről. Ehelyett azonban leginkább maszatolás folyt.

2.

„Volt egy incidens, és szeretném leszögezni, hogy semmiféle agressziónak nincs létjogosultsága, nem próbálunk és nem is lehet igazolást találni”. „…semmiképpen nem fogadható el semmiféle agresszív vagy bántalmazó magatartás, erre semiféle igazolást nem akarok, és nem kell találnunk”, hangzik el a televízós beszélgetés elején Tompa Gábor részéről.

Ehhez képest, végighallgatva a szinte negyven perces műsort, folyton az az érzésem, hogy mégiscsak igazolásokat próbál találni, és úgy „ítéli el” az agressziót, hogy közben minduntalan felmenti az agresszivitást elkövető Andriy Zholdakot, hol azzal indokolva a történteket, hogy a rendező köztudottan „szenvedélyes megszállott”, hol felmagasztalva őt, hogy milyen nagyszerű rendező, akiről úgy hallotta, a próbafolyamatban résztvevő színészek azon része is, „akik nem maradtak a szereposztásban azt mondták, hogy életük egyik legmeghatározóbb élménye volt” a vele való találkozás, annak ellenére, hogy „nagyon kemény volt, és nagyon igénybe vette őket”. Hol pedig azzal, hogy hát ilyesmi, vagy ehhez hasonló dolgok máskor és másvalakikkel is megtörténtek…Például Harag György is nagyon keményen bánt a színészekkel, „Sebők Klárát minden próbán megsiratta, minden próbán meggyötörte” az Éjjeli menedékhely próbafolyamat alatt.

3.

„Tehát, ő [mármint a rendező] bement szünetben, és az egyik színésznőt vállon ragadta, kiabált, megrázta, és fölemelte a kezét.”, mondja az igazgató. Később pedig: „Nem történt semmi olyan atrocitás, vagy komolyabb testi bántalmazás, mert nem jutott el odáig… nem tudjuk, hogy eljutott volna, vagy sem, de megakadályozták”. Ez a pont kicsit kapcsolódik még az előzőhöz, hogy akkor hogy is van ezzel az agresszióval, amit elítél az igazgató. Azt ajánlom, olvassuk el még egyszer, lassan, hogy megértsük. Lássuk csak: kiderül, hogy történt ugyebár atrocitás, de nem esett „komolyabb testi bántalmazás, mert nem jutott el odáig…”. Andriy Zholdak „csak” megrázta a színésznőt, „csak”kiabált” és „csak” fölemelte a kezét. (Gondolom, integetni akart). Egyéb atrocitás nem történt ugyebár. Mert megakadályozták. És nyilvánvalóan ebből kifolyólag nem tudjuk, hogy eljutott volna-e odáig a dolog, hogy „komolyabb testi bántalmazás” is megessen. A többit csak ideidézem kommentár nélkül: „azután rögtön az ott lévő színészek, később a technikai igazgató, aki ott volt és akinek szóltak, megjelent, szétválasztották, elvitték a színésznőt, Zholdákot kihozták az udvarra, lecsillapították”. „Nem tudjuk, hogy folytatódott volna-e vagy sem, mert megakadályoztuk”. „Ha valóságos agresszió lett volna…”

4.

Ennél a pontnál kénytelen vagyok hosszasabban idézni Tompa Gábort, mert nem egyszerre hangzottak el ezek a dolgok a beszélgetésen, így nem biztos, hogy felfigyelnek rá azok, akik végighallgatják.

„Ez történt [mármint az incidens] háromnegyed 8-kor, az előadás szünetében…” „Nekem is szöveges üzenetem érkezett, én is kimentem az udvarra, megkérdeztem mi történt…” „Az előadás folytatódott”. „Az előadás végigment, de a rendőrséget kihívta az egyik munkatársunk háromnegyed tízkor. Két órával az incidens után. Az előadás végéhez közel”. „Nem tudtam, hogy kihívódott a rendőrség”. „Az előadás után azonnal lementem az öltözőbe, és körülbelül 40 percet töltöttem ott a színészekkel, akik ott voltak, ezért kezdődött később a protokoll, mert eléggé ki voltak borulva, mert lehordást kaptak és nem tudták, hogy miért…”. „Én éjjel négy órakor tudtam meg, hogy a rendőrséget kihívták, mert akkor közölte az illető személy írásban, hogy kihívta a rendőrséget”.

Vegyük tehát sorra. Az incidens háromnegyed nyolckor történt, az előadás szünetében (a bemutató 6 órakor kezdődött). Tompa Gábort szöveges üzenetben értesítik erről, ő is kimegy az udvarra. Addigra természetesen az incidens már lezajlott a kulisszák mögött, az udvaron már csak a „szenvedélyes” rendezőt csillapítják. Ezután folytatódik az előadás. Mint az igazgató mondja, a rendőrséget a munkatárs (vagyis az előadás ügyelője) háromnegyed tízkor hívta ki. A második rész szinte két órát tart, tehát a kb. nyolc órakor kezdődő második rész vége fele. Menjünk tovább. Azt mondja Tompa Gábor, hogy az előadás után azonnal lement az öltőzőbe, és 40 percet töltött ott a színészekkel beszélgetve, csak azután ment fel a büfébe, ahol megtartották a protokollt. Amennyiben a rendőrséget háromnegyed tízkor hívták ki, az előadásnak pedig tíz óra körül volt vége, akkor az igazgatónak feltételezhetően találkoznia kellett volna velük, hiszen negyven percen át ott tartózkodott az öltözőkben, a rendőr-főkapitányság szóvívője szerint pedig, aki a Krónikának nyilatkozott, „a helyszínre érkezett rendőrök nem tudtak közvetlenül a sértett féllel beszélni, mivel a művész időközben a második felvonásban már ismét a színpadon játszott. A szóvívő elmondta, a riasztás nem az áldozattól, hanem annak egyik kollégájától származott, a rendőröknek pedig ugyancsak más színészek írták le a történteket”.

Erre csak annyit lehet mondani, jelentkezzen, aki érti.

5.

A beszélgetés elején Víg Emese próbál utalni arra, hogy Andriy Zholdakot „megelőzte a híre”, „van egy előtörténete”. Nincs, mondja Tompa. Nincs tekintettel a színészekre, mondja Víg Emese. Az igazgató erre azt válaszolja, hogy nem tud ilyesmiről. Később elmondja, hogy a színház „meghozta a maga lépéseit”, kivizsgálta az ügyet, és azt is megvizsgálták, hogyan lehet a rendezőt „egyfajta következmény elé állítani”. A rendező szerződésében, mondja Tompa, „van egy olyan pont, amely azt mondja ki, hogy bármilyen konfliktusos helyzetre a vezetőség közvetítésével keressen megoldást. Ezt ő megszegte, és emiatt levontunk a honoráriumából egy jelentős összeget, amit ő alá is írt, jegyzőkönyvvel”.

Nem tudom, hogy általában mi foglaltatik bele ezekbe a szerződésekbe, de meglepő ez a fogalmazás, hogy „bármilyen konfliktusos helyzetre a vezetőség közvetítésével keressen megoldást”. Feltételezhetően valamit azért mégiscsak kellett tudniuk Zholdak „előtörténeteiről”, ha a szerződésbe foglaltatott egy ilyen kitétel.

6.

A beszélgetés alatt sokszor elhangzik az igazgató részéről, hogy előbb menjenek el az emberek, nézzék meg az előadást, és azután ítélkezzenek. Ezzel teljesen egyetértek, ez elemi követelmény. Csakhogy itt nem arról kell beszélgetni, hogy milyen az előadás, hanem arról, hogy hogyan történhetnek meg ilyen dolgok, és ha már megtörténtek, akkor miért nem lehetett már a kezdet kezdetén elmondani világosan a történteket, a már említett első cikk megjelenésekor. És akkor valószínűleg elejét lehetett volna venni a „rémtörténetekek” és „összeesküvés elméleteknek”. Vagy legalábbis hivatkozási pont lehetett volna.

A „tessék megnézni, utána lehet bírálni, végezzük el a bírálatnak az érvelésen alapuló munkáját”-részhez pedig csak annyit fűznék hozzá, többször megtapasztaltam már – és más kritikus kollégáim is – ennek a következményeit az intézmény vezetője részéről.

„A párbeszédre szükség van”, mondja az igazgató. Valóban szükség van. De nemcsak ilyenkor, amikor „baj van”, hanem folyamatosan, erre alapulna a színház és közönség, színház és újságírók, kritikusok közötti kapcsolat. Ehhez azonban mindkét félnek nyitottnak kell lennie.

*

Végül még annyit, sokatmondó az a nyilatkozat, amit a társulat egy része aláírt. Ennél beszédesebb üzenetet, hogy valami nagyon nincs rendben, nem hiszem, hogy meg lehetett volna fogalmazni.

És akkor itt térnék ki ennek a történetnek a legfontosabb részére: a színészekre. Ha egy rendező csak úgy tud alkotni, hogy folyamatosan megalázza, agyongyötri, sárba tiporja, olyan lelki – vagy akár testi – agressziónak veti alá a színészt, amitől esetleg tartós sérülést is szenvedhet, és komoly következményei lehetnek, akkor engem nem biztos, hogy érdekel, hány nemzetközi fesztiválra hívták meg az előadást. Akkor csak azt tudom mondani, nem is érdekelnek az oly sokat hangoztatott „tények”. (Zárójelben megjegyzem, érdekes módon alig volt meg a bemutató, és az igazgató, mint elmondta, már konkrétan tudja, hogy öt nemzetközi fesztiválra meghívták a produkciót. Gondoljuk vajon azt, hogy netalán előre „le volt zsírozva” a dolog?)

Láttam az előadási főpróbát. Elképzelni sem tudom, hogy a szünetbeli incidens után a színészek, és különösképpen a közvetlenül érintett színésznő milyen lelkiállapotban ment(ek) vissza, lejátszani az iszonyatosan kemény, hatalmas energiákat és koncentrációt követelő szinte kétórás második részre. Ha valamiről, akkor erről kéne beszélni. A megalázottságról. A lelki terrorról. Az igazgató hozzáállásáról. A hogyan továbbról. Mert Andriy Zholdak elmegy, elment. De a színészek, a társulat marad…

*

Nyilatkozat

Mi, a Kolozsvári Állami Magyar Színház színészei, egyöntetűen és határozottan kiállunk egymás mellett és egymásért. Elutasítunk mindennemű agressziót. Nem tekintjük úgy, hogy az agresszió a színházi munka része, vagy, hogy létezik olyan helyzet, ami ennek jogosultságot teremt. Mélységesen aggasztónak tartjuk a nemrég történteket. Úgy érezzük, hogy ilyen helyzetben egyetlen ember elfogadhatatlan gesztusa miatt árnyék vetül a munkánkra. Elvárjuk, hogy a munkánknak otthont adó intézmény tegye meg a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy az ilyesmi ne fordulhasson elő. Messzemenően szolidárisak vagyunk minden egyes színpadra lépő társunkkal, és erőt, bátorságot kívánunk a továbbiakban.

Aláírják: Laczó Júlia, Orbán Attila, Marosán Csaba, Varga Csilla, Imre Éva, Albert Csilla, Sinkó Ferenc, Laczkó Vass Róbert, Szűcs Ervin, Bogdán Zsolt, Csutak Réka, Kató Emőke, Kali Andrea, Buzási András, Kézdi Imola, Dimény Áron, Panek Kati, Kántor Melinda, Sigmond Rita, Györgyjakab Enikő, Bodolai Balázs, Ötvös Kinga, Vindis Andrea, Farkas Lóránd, Pethő Anikó, Kicsid Gizella, Bács Miklós, Balla Szabolcs, Árus Péter, Fogarasi Alpár, Molnár Levente.
Valamint: Hatházi András, Bíró József.