Mit keres egy román vasgárdista a kolozsvári Holokauszt-emlékmű avatásán?!


A Holokauszt-emlékév alkalmából (a Soa 70 évvel ezelőtt következett be), illetve a kolozsvári zsidóság deportálásának alkalmából a napokban több rendezvényre került sor.

Múlt csütörtökön, azaz május 22-én a Holokauszt erdélyi vonatkozásai hetven év távlatából. Tények, viszonyulások és emlékezetpolitika című kettős előadásra került sor, amelyet tartott Gidó Attila, a kolozsvári Kisebbségkutató Intézet munkatársa és Tibori Szabó Zoltán újságíró tartott a kolozsvári Minerva-ház Cs. Gyimesi Éva-termében, az RMDSZ Szabadelvű Kör platformja szervezésében.

Hétfőn átadták a Romániai Zsidó Hitközségek Barátja elnevezésű kitüntetéseket, kedden pedig a kolozsvári vasútállomás homlokzatán leleplezték a deportált zsidók emlékére állított emléktáblát.

balazs edit
Balázs Edit túlélte a haláltábort

Kedden délután ugyanakkor a Malom utcában a Műegyetem főépülete mellett levő parkban felavatták a Holokauszt-emlékművet. Szándékosan nem írtam, hogy Caragiale park, mert nagyon fura a helyszín nevének és az alkotás szimbolisztikájának a párosítása… Egy kivétellel a politikusok keveset beszéltek – szerencsére visszafogták magukat. A legmeghatóbb a Balázs Edit holocaust-túlélő felszólalása és Laczkó Vass Róbert színművész, Szép Bálint hegedűs és Szép András zongorista zsidó dala volt. A zene eszembe juttatta azt a helyet, ahonnan sBalázs edit zabadult, s ahol kétszer jártam.

Felöltött bennem Birkenau is, valamint a Washingtoni Holokauszt Emlékmúzeum, de az a szintén túlélő zsidó férfi, aki 10-15 évvel ezelőtt kipát ajándékozott nekem egy Hannuka ünnepség után. A csodás dal közben eszembe jutott Oskar Schindler sírja is Jeruzsálemben, amelyet tavaly látogattam meg, s az ugyanakkor sorra kerített Yad Vashem, azaz a izraeli Holocaust Emlékhely és Múzeum. Friss emlék még a Bergen-Belsen volt koncentrációs tábor, ahol januárban jártam, s amellyel kapcsolatban riport jelenik meg az elkövetkező időszakban a Szabadságban.

A park elnevezése és az emlékmű mondanivalója közötti disszonancia mellett más is zavaró volt. Sőt: felháborító. Az egy dolog, hogy Dan Şova miniszter jelen van (nemrég még tagadta a romániai holocaustot, aztán meggondolta magát…), de Ionuţ Ţene jelenléte már hányingerkeltő. Ő a kolozsvári vasgárdisták, új jobboldalosok egyik szürke eminenciása, Gheorghe Funar szélsőségesen magyarellenes polgármester idején a városháza nagytermében ő szervezte Corneliu Zelea Codreanu és Ion Antonescu megemlékezéseket, emléküléseket, szimpóziumokat, konferenciákat, értekezleteket stb.

ionut tene
Antiszemiták egy ernyő alatt? Tiberiu Groza (balról) és Ionuţ Ţene (Rohonyi D. Iván felvételei)

Tudom, hogy Ţene a polgármesteri hivatal protokoll osztályán dolgozik, s neki kellett foglalkoznia a koszorúkkal, de Emil Bocnak nincs több esze? Miért kell ezzel az emberrel mutatkoznia, főleg ilyenkor? Schwartz Róbert, a Kolozsvári Zsidó Hitközség elnöke helyében kikértem volna magamnak, s szólok Bocnak, hogy alkalmazottjának távoznia kell. Nem másért, de – Kelemen Hunor szavaival élve – megálljt kell parancsolni az Európában újra megerősödő szélsőségeknek.

De ez még nem minden. Az eseményen jelen volt Tiberiu Groza is. Ki ő? Hát tavaly decemberben az ő állt a közszolgálati televízióban elhangzott zsidóellenes kolinda mögött, amelyet a Dor Transilvan együttes adott elő. Az izraeli nagykövetség aggodalmát fejezte ki a történtek miatt, a Romániai Antiszemitizmust Monitorizáló Központ pedig az államfőhöz és a kormányfőhöz intézett nyílt levélben reagált az antiszemita kolinda kapcsán. Mi több, a köztévét kimagaslóan súlyos, 50 ezer lejes bírsággal sújtották, Groza pedig lemondott tisztségéről. Egy megyei, népi hagyományt népszerűsítő intézmény vezetője volt.

Apropó, Bergen-Belsen. Egy kis előleg a nemsokára megjelenő riportomból:

 

Még mindig hallszanak a lövések Bergen-Belsenben…

A Holokauszt Nemzetközi Emléknapja alkalmából a volt koncentrációs táborban jártunk

Január 26-29. időszakban az újságírók számára szervezett CeBIT-előzetes kapcsán jutottam el Hannoverbe, s ha már az észak-németországi városba jártam, s ráadásul volt egy szabadnapom is, semmiképp nem akartam kihagyni azt a lehetőséget, amelyet Antal Orsolya és Silye Lóránd vetített elém a facebookon közölt saját fotók által: ellátogatni a bergen-belseni volt koncentrációs táborba.

A látogatás napja, amelyről fotó- és videóriport jelent meg a WebSzabadságon (www.szabadsag.ro , keresési kulcsszavak: Bergen-Belsen) éppen hétfőre, január 27-re esett, azaz a Holokauszt Nemzetközi Emléknapjára. Amint ismeretes, a varsói gettólázadás (1943. április 19.) kitörésének évfordulója alkalmából az izraeli kormány döntése értelmében minden évben megemlékeznek a második világháború 6 millió zsidó áldozatáról.

Az emlékezés már túllépett Izrael határain, és szerte a világban a kegyetlen fájdalom napja lett a Holokauszt Emléknap. A Gergely-naptár szerint minden évben más napra esik, a zsidó naptár szerint Niszán hó 27. napja. Az ENSZ Közgyűlése 2005-ben nyilvánította január 27-ét nemzetközi holokauszt-emléknappá. Az egyhangúlag elfogadott határozat hangsúlyozza „az emlékezés és a tanítás kötelességét”, hogy a jövő nemzedékei megismerjék a hatmillió, igen nagy többségében zsidó áldozatot követelő náci tömeggyilkosságok történetét.

Mit keres egy román vasgárdista a kolozsvári Holokauszt-emlékmű avatásán?!” bejegyzéshez 9 hozzászólás

  1. Székely

    Ha nem a magyarokról van szó a zsidókat sem zavarják a szélsőségesek. Bezzeg ha magyarok a ” bűnösök”…..

    Kedvelés

  2. jakner

    Tibori Szabó Zoltán miért hallgat ? Ha ott lett volna egy Jobbikos mindegyik nagy legény lett volna !

    Kedvelés

  3. Parászka Boróka sem töri meg a csendet, pedig most hevesen kellene tiltakoznia!!! Hiába az Ő értékrendjének alapjai néha kifürkészhetetlenek!
    Kedves Boróka itt a nagy lehetőség, cáfolja meg állításomat.

    Kedvelés

  4. jakner

    Olivér ! Moldovában és a Regátban a zsidok elleni pogromok helyszinén vajon van-e emléktabla ? Sova kéne tegyen oda is ! Arról nem beszél senki?

    Kedvelés

  5. Visszajelzés: LEFESTETTÉK EGY KOLOZSVÁR MELLETTI TELEPÜLÉS HELYSÉGNÉVTÁBLÁJÁT! (Miért nem érdemes Európa Kulturális Fővárosa lennünk?) | Kiss Olivér blogja

Ha egyetértesz, azért, ha nem, akkor pedig azért... SZÓLJ HOZZÁ!