Elvérzik vagy lángra lobban az Occupy UBB mozgalom?


occupy1
Többen vagy a sokhoz képest kevesen? (Fotók: Facebook/Se Poate Cluj)

Ha abból ítéljük meg, hogy a Facebook oldalukat ma 15 óra 32 percig 963-an lájkolták, illetve alig 12 barátjuk van, kettős üzenetet kapunk: sokan rokonszenveznek a mozgalommal, de kevesen tartják „barátinak” a megnyilvánulást. Ahányszor arra jártam azt tapasztaltam, egyre kevesebben vannak a Iorga és péntektől a Goangă amfiteátrumban. Lehet, tévedek.

A rebellis egyetemi hallgatók dolgát az is nehezíti, hogy az egyetem, s oktatói egyre rafináltabb eszközöket vetnek be: aláírásgyűjtés, a diákok állítólagos felbujtása. Ugyanakkor sajnos a sajtó nagy része is ellenük fordult, ugyanis az elején az újságírókkal nem megfelelően bántak: míg az egyik rektorhelyettes tárt karokkal fogadta a tömegtájékoztatási eszközök képviselőit (tessék befáradni, beszéljenek, akivel akarnak, filmezzenek, ahol akarnak!), addig az aktivisták korlátozták a sajtó munkáját arra hivatkozva, hogy egyes tévések előítéletekkel közeledtek, s állítólag félretájékoztattak. Szerintem sohasem jó korlátozni a sajtót: elidegenítesz olyanokat is, akik nyíltan viszonyulnak a történésekhez.

occupy7
A plenáris ülésenek sokan vannak

Hangsúlyozni szeretném, hogy tudomásom szerint (cáfoljatok meg!) ilyen jellegű akció csak az 1990-es évek elején volt, amikor a magyar diákok a Bolyai Egyetem visszaállítását kérték. Ezért továbbra is azon csodálkozom, a diákszervezetek miért nem foglaltak állást az ügyben. Furcsa módon a KMDSZ is visszakozik az állásfoglalástól.

Az ördög ügyvédjeként védelmembe veszem a diákokat: sokan bírálták őket (nemrégi blogbejegyzésemben én is), hogy szervezetlenek, következetlenek, nincs vezetőjük. Igen ám, de meggondolandó a taktika: miért előre legyártott követelésekkel foglalni, amikor a nyílt és mindenki számára elérhető vitafórumokon szabad eszmecsere folytán amúgy is a diákok döntik el, melyek a kérések.

occupy5
Demokrácia

Kommunikációs taktikát vélek felfedezni a mögött is, hogy az egyetem legfelsőbb vezetője, a rektor nem tárgyalt az aktivistákkal. Szerintem a kezdeti rendőr akciót és az aláírásgyűjtést, valamint a diákok állítólagos felbujtását leszámítva az egyetem vezetősége jól taktikázott: termet biztosított nekik, ahol fórumokat, plenáris gyűléseket és műhelyeket tartsanak. Szerintem amennyiben valami látványos nem történik (újabb rendőri akció, a tanárok vagy az „ellenforradalmár” diákok félig-meddig erőszakos fellépése), a mozgalom lassan elvérzik. Ne feledjük viszont, a történelem során honnan indult egy-két forradalom…

Egyébként az Occupy UBB akció és mozgalom sokat elárul a felsőfokú oktatási intézményben uralkodó állapotokról… Nem véletlen, hogy több (magyar) egyetemi oktató az interneten keringő petíció aláírása által együttérzését fejezte ki az akcióval és a mozgalommal.

Elvérzik vagy lángra lobban az Occupy UBB mozgalom?” bejegyzéshez 3 hozzászólás

  1. Polacsek Péter

    Szerintem sokan azért nem foglalnak állást az ügyben mert nincs mi mellett állást foglalni, nincs megfogalmazva egy konkrét dolog, amiért lázzadni kellene. Egy konkrét cél nélkül nem igazán van értelme ennek a dolognak. Kell egy-két szlogen, valami olyasmi, amit minden diák úgy érez, hogy ezért érdemes lázzadni. 963 like szerintem nagyon kicsi szám a BBTE diákseregének számához képest, ez is mutatja, hogy az emberek vagy nincsenek tisztában az ügy céljaival (persze ha van neki) vagy nem értenek egyet vele. Ezért ez az egész elvérzésre van utalva…

    Kedvelés

  2. Magyar89

    Ugyanúgy Pesten sem tudták legtöbbször mi a bajuk. Végül lett mindenhol állami hely, mi kell még? A röghöz kötés meg igenis jogos dolog szerintem. Ez az “alkotmányt, demokráciát, jogállamot” kiabálás meg szerintem egy nagy marhaság, mert mindhárom teljes mértékben megvan. Ha féltik a demokráciát, akkor menjenek el mondjuk Észak Koreába egyet kirándulni.

    Kedvelés

Ha egyetértesz, azért, ha nem, akkor pedig azért... SZÓLJ HOZZÁ!