Ki hisz még a házasság intézményében? Most már az állam is levette a kezét a frigyekről!


Mi értelme van a papírnak?

Gondolom, senki számára sem állítok újdonságot azzal, hogy szerintem a házasság/család egy idejemúlt, a huszadik századdal együtt kimúlt intézmény, amelyet lám-lám már az államhatóságok sem védenek annyira: jelentősen leegyszerűsítették az egyre gyakoribb válásokat. Mostantól már az anyakönyvvezetői hivatal illetékese, illetve a közjegyző is kimondhatja a válást.

A kérdésről Sándor Boglárka kolléganőm is írt.

Zsigmond Erika ügyvéd a Szabadságnak elmondta, hogy eddig a kolozsvári bíróságon egy közös megegyezéssel beadott válóper esetén 4-6 hónapot kellett várni az első tárgyalásra, ahol elvileg kimondhatták a válást, majd még minimum 30 napra amíg kiközölték a határozatot. Ezt követte a 30 napos fellebbezési határidő. Csak ekkor lett végleges és visszavonhatatlan a válás. Amennyiben nem volt közös megegyezés, az első terminusra 8-10 hónapot is kellett várni.

Ez most néhány perc alatt lezajlik.

Nem felejtem el, amikor egyik sajtóértekezletén Emil Boc volt kolozsvári polgármester értetlenségének adott hangot az ügyvédi kamara azon kérése olvasatán, hogy bódék felszerelésének engedélyeztetését kérték a városházától.

Miért van szükségük erre? – fogalmazott retorikusan a városvezető.

Kiderült: a statisztikákat az ügyvédek is nyomon követik, s rájöttek arra, hogy hatalmas piaci lehetőség rejlik az egyre gyakoribb válásokban. Így az anyakönyvvezetői hivatal előtt felszerelendő bódékból valószínűleg szórólapokat osztogattak volna a friss házasoknak.

Az Országos Statisztikai Hivatal adatai szerint például tavaly júniusban két házasságra egy válás jutott. A trend amúgy minden hónapban megőrződött. Más: 2007 január augusztus időszakban országos szinten 22 500 (!) válást mondtak ki. Ez lehet összefügg azzal is, hogy sok fiatal csak a 200 eurós állami segélyért mondta ki a „boldogító” igent.

Gyermekekkel sokkal nehezebb, ezért inkább együtt maradnak a párok, s mindkét fél szeretőt keres...

Az Eurostat (az Európai Unió hivatalos statisztikai hivatala) szerint az EU-ban a legmagasabb válási ráta Belgiumban van (a házasságok 71% százaléka tönkremegy), ezt az országot Ausztria követi (66%).

Egyeseknek lehet az fáj, hogy a gyerekekkel már nem lehet (annyira) zsarolni a férfiakat (maradjunk együtt a kicsi kedvéért, ellenkezőleg nem egyezek bele a válásba – című nigériai népdal kongói adaptációja), ugyanis most már el lehet válni közös megegyezéssel akkor is, ha a házasságból kiskorú gyerek származik vagy több mint egy évig tartott a frigy. Eddig ez nem adatott meg. Szóval még inkább felszabadultak a férfiak.

Szerintem a könnyítés felerősíti az eddig latens állapotban levő válási szándékot.

Ki hisz még a házasság intézményében? Most már az állam is levette a kezét a frigyekről!” bejegyzéshez 15 hozzászólás

  1. Az, hogy annyi válás van, az az emberek felelötlenségének a következménye. Ha felelösen gondolkodsz, jól átgondolod, hogy mit is szeretnél és olyan nöt veszel el, akit tényleg szeretsz, akkor nincs válás.

    Én különben azt látom, hogy elég sokan megházasodnak, és az elsö adódó problémánál, konfliktusnál már ég a ház. És az elsö nagyobb problémánál jön a válás, csupán azért, mert nem voltak képesek egy problémát megoldani. Mert mindkét fél bepánikolt. Nagyon sok esetben láttam ezt. Utána vagy újból összejöttek, vagy nem. Elég sok esetben igen. Csakhát az úgy már nem kóser dolog.

    Kedvelés

  2. Éljen az a házasság, amelyet csak a válási procedúra bürokratikus útveszőitől való félelem tart életben!

    Kedves Olivér.

    Nem keveset szurkáltalak amiatt, hogy a bejegyzéscímeidből sohasem hiányzik a nagybetűs-felkiáltójeles-bombasztikus költői kérdés.

    Nos, pont ennél a bejegyzésednél elmaradt a bomba(szt). Pedig nyugodtan írhattad volna: ELMENT A SZÉP ESZEM?!

    Komolyan, na. Bürokráciával védeni a házasságot? Ekkora marhaságot még Kopp Mária, Dúró Dóra és Terézanyu sem tudtak volna együttes erővel kitalálni…

    Kedvelés

  3. bedrock

    Te váltál már Olivér? Akkor fogalmad sincs, hogy az mivel jár.

    Ez a megközelítés elképesztően durva és leegyszerűsítő. Nem ez fogja felerősíteni a válási kedvet, az egy rendkívül összetett kérdés, amelynek egyáltalán a megértésére neked hiányzik a kapacitásod.

    “fogalmazott retorikusan a városvezető.”

    Ez róómánul vaan, te kóólozsvári maagyar. Költői kérdést szoktak feltenni, de nem retorikusan.

    Kedvelés

  4. Zagoni mikes annacska

    Ha egy hazassag tonkrement, akkor tokmindegy, Oliver kedves, hogy ki bontja fel.
    Apropo, te szereted a bulvar hireket. Nezd csak, egy tipp:
    Nosul Magyari Tivadar, a babesbolyai magyar vezetoje!!! Tudtad? Facebookon is laccik. Egyik legismertebb es legszimpibb agglegeny volt, de eddig persze minden evben mas es mas uj szepseggel jart…

    Kedvelés

  5. @Zagoni mikes annacska: tévedsz, inkább a tényfeltáró újságírást szeretem, de mivel az nem népszerű, sokan a bulváros anyagaimat jegyzik meg. Te is. Ez nem feltétlenül engem minősít.

    Köszi a tippet, ez Tivadar magánélete.

    Kedvelés

  6. Mirgilus

    Gáborrr,

    szerinted az elkötelezettséghez annyi elég, hogy valakit igazán szeretsz ? Mert szerintem nem. Sőt, nagyon sokmindennek egyeznie kell, vagy legalább a lehető legnagyobb részben : mentalitás, temperamentum, érdeklődés stb.

    Kedvelés

  7. arnold

    “A legtöbb országban a házasság felbontását bíróság mondja ki, és az általa kihirdetett ítélet felbontja a házasságot.
    …….
    Az Európai Unióban jogszabályok írják elő, hogy egy adott házasság felbontására vonatkozó keresettel melyik bírósághoz kell fordulni a házaspár különválásakor. ”
    Bővebben https://e-justice.europa.eu/contentPresentation.do?idCountry=EU&idTaxonomy=45&lang=hu&vmac=DIh5dLd0TFY4Pc_yjhE0fHWh6UQEemlA0vnr3XGrbbTkysUau2C7Pn6VEWab59D2FTicOZKzEVLD6Y74iNOamgAAFUsAAAOl

    Kedvelés

  8. Magyar89

    Én személy szerint sajnálatos dolognak tartom ezt a nagy elválási kedvet, sajnos szerintem ez a globalizációnak a hatása, eléggé úgy tűnik, hogy nyugatról vettük át. Miért van az, hogy, olyan országokban, ahol jobban megy az embereknek, ott gyakoribbak a válások? Sajnos lassan mi is közelítünk a belga, meg az osztrák statisztikához. Miért van az, hogy(javíts ki, ha tévedek) a székely, meg általában a falusi családok sokkal összetartóbbak, és jóval ritkább arra fele a válás, mint nagyvárosban? Nem hinném, hogy ez a “maradi vaskalaposságnak” az oka, szerintem azért mert oda még nem jutott el annyira ez az undorító globalizáció. A másik dolog, pedig az, a Te szüleid el vannak-e válva, Olivér? Ha nincsenek, akkor nem tudhatod, mennyire rossz egy gyereknek/több gyereknek ez az egész. Nekem is együtt vannak a szüleim, de sok rossz történetet hallottam ebből az okból kifolyólag. A címben feltett kérdésre válaszolva: igen, én hiszek a házasság intézményében, én 20 éves létemre ilyen “maradi vaskalapos” vagyok… Nem igazán tetszik ez a hozzáállás, hogy “elválni mennyire menő”, meg, hogy “aki hisz még a házasság intézményében, az mennyire maradi, mucsai, begyepesedett”… Abban igazad van, hogy semmi értelme nincs a papírnak, viszont szerintem nagyon riasztó ez a rengeteg válás, az anyaországunkban évtizedek óta megvan, és sajnos mi is átvettük ezt a káros dolgot…

    Kedvelés

  9. Lucky

    A gond szerintem ott van, hogy az emberek túl hamar házasodnak. Régebb ennek volt egy komoly felépítése, hogy udvarolsz egy pár évig, megkéred a lányt a szüleitől is, stb. Mostanába divatba jött az a fajta kapcsolat, hogy pár hónap után esküvő. És akkor nincs idő együtt problémákat, konfliktusokat kezelni. Amikor pedig ezek előjönnek, hopp, má válás van.
    Más részről, életünk annyira megváltozott, hogy ez sokszor összeegyeztethetetlen a családdal. Pl. régebb általános tendencia volt, hogy a nők otthon voltak, gyerekt neveltek, s a férfiak dolgoztak.
    Mára viszont nők is és férfiak is sokkal karierorientáltabbak, nincs idp családra, magánéletre.
    A vallás és a társadalom nyomása nagyot csökkent, hisz régebb ha valaki elvált, azt élete végéig negatzvan értékelték meg, míg ma egy teljesen normális dolog vállni. Ezért majdnem senki nem fog rád rossz szemmel nézni.
    Személy szerint viszont hiszek a házasság intézményébe, ha azt a megfelelő emberrel és a megfelelő időpontba kötik.

    Kedvelés

  10. Attila

    Ki hisz még a házasság intézményében?

    … én hiszek!

    Hiszek, mert hiszek abban, hogy ez az intézmény Isten rendelése alapján jött létre, az emberiség egy valós problémájára válaszként. Házasság alatt persze egy férfi és egy nő, életre szóló elkötelezettségét értem. Mondom ezt azért, mert kötöttek már házasságot emberek a házi kedvencükkel, kedvenc tárgyukkal vagy ahogy a legutóbb hallottam, saját magukkal is. Egy hölgy annyira szerette saját magát, hogy végül ezt nyilvánosan is elpecsételte (a bulvársajtó igen nagy örömére).

    Nem azért hiszek a házasság intézményében, mert a körülöttem élő emberek többsége még hinne benne. Nem azért hiszek benne, mert nincs tudomásom a statisztikák alakulásáról. Nem azért hiszek benne, mert azt látom, hogy az el nem vált emberek mind boldogan élnének (mert hogy többségük nem). A hitem alapja nem az, ami körülöttem zajlik, hanem Isten igéje!

    Persze nem csak azt hiszem, hogy Isten rendelte el a házasságot, hanem azt is, hogy a házasság akkor működik jól, ha azt úgy és arra használjuk, amire az rendelve volt. A házasságok többsége becsődölt, mert többségük amúgy sem arra volt használva, amire rendeltetett és ezért nem is működtek jól. Ha meg már nem működik, akkor kidobjuk! Minden mással ezt tesszük, csak nem kezdjük el javítgatni egyedül a házasságot! Első körben megpróbáltuk a: nem megy, veszünk mást! megközelítést, de lévén hogy ez sem vezetett megoldáshoz, így idejét múltnak bélyegezzük és leírjuk az egész intézményt.

    Tizenhárom éve vagyok házas és nem azért maradtam meg ebben az állapotban, mert a kezdeti „te vagy egyedül e földön és nincs senki más” még mindig tartana. Többek közt azért maradtam házas, mivel hiszem azt, hogy a válás semmire sem megoldás. Látszólag megold bizonyos problémákat és termel sok mást helyette. Megkísérthet engem is az a gondolat, hogy a válás könnyebb volna, de aztán Isten igéje emlékeztet arra, hogy ez a megoldás nem megoldás. Mivel a válás nem szerepel a problémamegoldási lehetőségeink közt, kénytelenek vagyunk szembenézni a házasságunkat érő támadásokkal és kénytelenek vagyunk megoldást találni rájuk (hacsak nem akarunk velük együtt élni). Isten előtt is megfogadtuk, hogy ez az elkötelezettségünk életünk végéig tart és ezt szeretnénk komolyan is venni a hétköznapokban.

    A magyarországi Központi Statisztikai Hivatal (KSH) rendszeresen készít kutatásokat, kimutatásokat a házasság intézményével kapcsolatosan is, melyek eredményei nem mondanak ellent e rövid kis írásban említetteknek. Ezen intézmény azonban nem éri be ezekkel a kimutatásokkal, hanem megpróbálja elemezni is az adatokat, az előidéző tényezőket és igyekeznek megoldásokat is találni a problémákra.
    Szociológusok és pszichológusok, akiket a KSH felkért a házassággal kapcsolatos adatok értékelésére, a következő tanulságot vonták le: „ Az elmúlt évtizedek során a válás nemcsak elfogadottá vált, hanem egyúttal a leginkább ismert, leginkább preferált házassági konfliktus-megoldó stratégiává vált …” Ha valakit foglalkoztat a téma (mert még végleg nem írta le a házasság intézményét) akkor sok érdekes dolgot olvashat az említett intézmény honlapján.

    Hiszek a házasság intézményében és hiszem, hogy ez a társadalom alappillére (lehetne) mint ahogy a történelem során sokszor volt is. Sokan izgatottan várják, hogy mivel rukkol elő az emberiség, mint házasság helyettesítő pótszer. Én is izgatottan várom, még ha nem is hiszem, hogy az a valami működni fog.

    Az új törvény feltehetőleg nem sok változást hoz eme területen, hisz aki eddig el akart válni, az nagyjából el is vált. Ha ezt formailag egyesek nem is tették meg, elrettenve a bürokráciától, gyakorlatilag ugyanúgy éltek, mintha el lennének válva. Statisztikailag házasok voltak még, de gyakorlatilag nem. Amúgy nem csak a válások száma növekszik, hanem a házasságkötések száma is folyamatosan csökken, az el nem kötelezett együttélések javára. Sok sebből vérzik a házasság intézménye, sokan igyekeznek a kegyelemdöfést neki megadni.

    Ha ez megtörtént, akkor majd utólag néki emlékművet állítva, könnyek közt emlékezzünk meg minden évben a házasságról is, mint egy állomásról, amelyen keresztül az evolúció e „szédítő magaslatába” juthattunk el.

    Kedvelés

  11. Haver

    Az világos, hogy a 21. században kihalóban van a házasság intézménye, csak az nem világos, hogy ez miért jó. Nem azon kellene vitatkozni, hogy most jó, vagy rossz a könnyített válás, hanem hogy mi lehet az oka a sok válásnak. Szerintem a sok esetben a könnyelműség, mert nem csak olyan családok bomlanak fel, ahol problémák vannak, hanem olyanok is, ahol egyszerűen nem veszik a fáradságot a házastársak a problémák megoldására.

    Kedvelés

Ha egyetértesz, azért, ha nem, akkor pedig azért... SZÓLJ HOZZÁ!