Everything will be fine és Sin retorno


Úgy gondolta, minden rendben lesz. Meg is ígérte...

Eddig csupán két filmet sikerült megnéznem a TIFF-en. A korábbi években készültem, elolvastam az előzetest, kijelöltem, mikor, hol vetítik a produkciót. Ez most elmaradt, így szinte véletlenszerűen megyek moziba.

Tetszett az Everything will be fine (Minden rendben lesz. Dánia, rendező: Christoffer Boe). Jakob Falknak forgatókönyvet kell leadnia, s túl beleéli magát a dologba. Annyira, hogy az élet vélt és a valós rétege összemosódik. Dráma, tehát ezért (is) jó.

Sin retorno (Argentin-spanyol koprodukció, rendező: Miguel Cohan). Cserbenhagyásos közúti baleset, a média szerepe – ezek miatt mentem el. Érdekelt a téma, kíváncsi voltak, a rendező hogyan dolog fel egy potenciálisan reális esetet. Aztán természetesen más is lett a dologból: Argentínában (nálunk se sokkal másképp) hogyan zajlanak az ügyészségi kivizsgálások, a bírók milyen módon kezelik a cserbenhagyásos balesetekkel kapcsolatos eseteket. Kíváncsi voltam, mert a 2001-ben Balázs Bence kollégámmal tényfeltáró riportot írtam arról a Heltai utca elején bekövetkezett cserbenhagyásos balesetről, amely során több személy életét vesztette. Ezen kívül a Jancsó Noémi-eset kapcsán is mérvadó volt a téma. Ebben az esetben ugyan nem cserbenhagyásos balesetről volt szó, de a téma szinte ugyanaz.

Mindketten éppen a tettesre néznek

A vetítés végén arról kérdeztem a rendezőt, hogy valós vagy kitalált esetről van szó. Miguel Cohan elmondása szerint feltétlenül egy cserbenhagyásos balesetről akart filmet készíteni, ugyanis Argentínában rendkívül gyakoriak az ilyen esetek. Ugyanakkor arra voltam kíváncsi, hogyan vélekedik a média szerepéről az ilyen esetekben. Akárcsak a Jancsó Noémi halálra gázolása esetében a sajtónak egyértelműen pozitív volt a szerepe, a filmben például a média túllihegte a sztorit, s egy tanú mást jelölt meg gyanúsítottnak.

Cohan elmondta: hazájában több olyan tévéműsor létezik, amely folytonosan közvetít híreket, s sokszor, főleg nyáron, nincs mivel kitölteniük a műsoridőt, s emiatt minden témával foglalkoznak. Ebben az esetben például a média túlzott, negatív szerepe domborodott ki.

Ma még nem tudom pontosan, melyik filmet nézem meg. Lehet, mégis pókerezés lesz belőle… 🙂

Everything will be fine és Sin retorno” bejegyzéshez 2 hozzászólás

  1. Visszajelzés: TIFF: elsősorban a dokumentumfilmek érdekelnek « Kiss Olivér próbálkozós blogja

  2. Visszajelzés: TIFF: Hodorkovszki, Labrador és Teddy Bear « Kiss Olivér próbálkozós blogja

Ha egyetértesz, azért, ha nem, akkor pedig azért... SZÓLJ HOZZÁ!