Az „elveszített” Szilveszteri kabaré

Posted: 2011. január 2. in Uncategorized

Bevallom, valahogy nem állt össze számomra a Szilveszteri kabaré címmel játszott, a Kolozsvári Magyar Opera és Színház közös produkciójaként meghirdetett év végi szórakoztató előadás. Ha nagyon őszinte akarnék lenni, azt is mondhatnám: a jónak ígérkező kezdet után az első rész végéig egyre inkább eluralkodott rajtam az unalom (ami aztán sehogysem akart elmúlni), és addigra teljesen föladtam a szövegértés reményét is, mármint azt, hogy ne csak halljam, hanem értsem is, hogy mit beszélnek.

Az előadás kerettörténetéül szolgáló ötlet nem rossz (egy börtön lakói felsőbb utasításra szilveszteri műsort adnak elő az intézmény vezetőségének), az ezt fűszerező zenei anyag is sikerrel kecsegtet (ismert operett- és musicalrészletek, sanzonok, kuplék, esetenként az eredetitől eltérő szöveggel), a táncbetétek pedig szintén a szórakoztatóipar receptje alapján születtek, ennek ellenére az előadás mégsem tud magával ragadni. Legalábbis, ami engem illet. Pedig hálás közönség vagyok (szoktam lenni), adott esetben kritikusi szempontokat is feladva. Ehhez azonban kell történjen valami. Valami, amitől aztán tudok menni az előadással, „megadom magam” neki, ha csak ideig-óráig is, befogadom–elfogadom a sajátos világát, képes leszek el- és kiszakadni a valóságból arra az időre, ha nem is teljes egészében.

Nos, ezúttal sajnos nem jött össze, pedig én igyekeztem. Kíváncsian, várakozva ültem be, érdekelt, hogy milyen is az „különleges szilveszteri műsor”, amit a beharangozóban megígértek nekem – mármint nekem, mint nézőnek –, szerettem volna jól szórakozni, esetleg néha nevetni, ha már amellett döntöttem, hogy itt töltöm el az év utolsó estéjét. Kezdeti kíváncsiságom aztán lassan lanyhult, vagy inkább érdektelenségbe váltott, majd egykedvűen vártam a szünetet, később pedig az előadás végét, menet közben ugyanis „elveszítettek” az alkotók. Vagy inkább elveszítettük egymást, hogy a magam esetleges „bűnrészességét” is felvállaljam. Lassan elszállt afölötti ingerültségem is, hogy nem értem a szöveget – ez pedig elég idegesítő tud lenni, még akkor is, ha tudja az ember a történetet (nevezetesen a már idézett beharangozóból) –: sem a teremben zajló részeknél, sem a színpadon, sem mikrofonnal, sem anélkül, akár énekelnek, akár beszélnek. Nagy tisztelet a ritka és időnkénti kivételnek! Persze tudom, hogy a kolozsvári színház akusztikája közismerten rossz, azt is elismerem, hogy talán ilyen szempontból nem jó helyen ültem, de az mégsem megengedhető, hogy egy egész előadás úgy zajlik le, hogy a kedves néző nem ért semmit a szövegből. Beszédtechnika, dikció, ezek a fogalmak azért ismertek kéne legyenek színészek, énekesek számára egyaránt. Ennek fejlesztésére érdemes lenne hangsúlyt fektetni, folyamatosan, ha már elmulasztották megtenni annak idején. (Megjegyzem, a stúdióelőadásokon sem érthető mindig a szöveg, tehát nem feltétlenül a nagyterem akusztikáját kell kárhoztatni).

Röviden összefoglalva tehát: a Szilveszteri kabaréval félúton kölcsönösen elveszítettük egymást, nemcsak az érthetőség, illetve nem elsősorban amiatt, hanem a „cselekmény” tömörségének hiánya, a ritmustalanság, a kuszaság, és a néholi logikátlanság miatt. „Kell egy jó darab, sok jó zene, ezt megfelelő ritmussal összekeverni”, vallja Szabó Emese rendező az előadás ajánlójában. Nos, azt hiszem, hogy ezekből az összetevőkből valami hiányzott. Nézzék meg, hátha rájönnek, hogy mi.

Fotók: Kolozsvári Magyar Opera

Hozzászólások
  1. Istvan szerint:

    Gratulalok! A kritika nagyon jo es foleg obiektiv. Mindenben osztom a velemenyed es orulok, hogy ezt megirtad. Sajnos ez a produkcio a valamikori “Studio-Szinpad” leggyengebb kabarejaval szemben is alulmaradt! Boldog Ujevet Kivanok, kedves Kati. Remelem, hogy a kovetkezo evben sokkal jobb eloadasokat tekinthess meg, legyen az szinhaz vagy opera produkcio. Maradok tisztelettel, egy volt “Studios”, Istvan.

  2. Magdi szerint:

    En is borzasztoan unatkoztam az eloadason. Azt hittem, hogy azert nem ertem a szoveget mert mar reg nem jartam szinhazba es talan a fulem elszokott az ilyenfajta beszedtol.
    Megjegyzem, hogy az elso felvonas alatt eleg sokan alltak a foldszinten. A masodik felvonas megkezdtevel mar csak 2 szemely alldogalt a mi oldalunkon.
    Szunetbe osszefutottunk par ismerossel es borzaszto kivancsian kerdeztem toluk is, hogy hogyan szorakoznak? Az osszes megkerdezett ismeros egyhanguan azt valaszolta, hogy sehogyan! Egyetlen egy szemely volt meg optimista, es azt felelte, hogy “Lassuk a masodik felvonast, hatha jobb lesz!”
    Sajnos, az egesz csaladunk szamara a legjobb jelenet az eloadasboll az volt, amikor vege lett es vegre mehettunk a ruhatarba.

  3. Veres G. Katalin szerint:

    Kíváncsian vártam a Köllő Katalin kritikáját a kabaréelőadásról (ami minden volt, csak kabaré nem!!!). Az objektiv kritika most sem maradt el, kicsit megnyugodott a lelkem, hogy nem én vagyok a nagyon nem hozzáértő, dilettáns, aki nem tudja, hol, mikor, min kell nevetni, hanen valóban, mások szerint is egy rossz előadáson vettünk részt! Most már bánom azt a több megtett utat a színházig, ugyanis csak többszöri érdeklődés, pénztárlátogatás után tudott az -amúgy kedves- pénztáros felvilágosítással szolgálni arra nézve, hogy mikor is lehet hozzájutni a borsós jegyekhez. A jegyárak nem tükrözték a minőséget!!! Optimistaként remélem, lesz ennél jobb is!!!

  4. Kovács Ferenc szerint:

    Borzasztó előadás volt, ha lehet egyáltalán annak nevezni. (…) A hozzászólás többi része moderálva, személyeskedés miatt.

Hozzászólás