Dolgok, amiket eddig nem is sejtettél Wimbledonról…

Valószínű sokan tudják, nem lesz meglepetés, hogy azzal kezdem, hogy Wimbledon London egyik kerülete, itt helyezkedik el a komplexum, amely otthont ad a versenynek. 1877-ben rendezték meg először a wimbledoni bajnokságot, amely kerületi versenyből a legnagyobb Grand Slam tornává nőtte ki magát, ahol az összdíjazás 2009-re elérte a 12,5 millió fontot, és több mint hatezer munkatárs segít a kéthetes verseny lebonyolításban.

A wimbledoni komplexum. Ez igen! De tényleg!

A wimbledoni komplexum. Ez igen! De tényleg!

Visszatérve a helyszínre: a legnagyobb pálya természetesen a centerpálya. Ezen csak ebben a két hétben játszanak meccseket, méghozzá az első négy kiemelt meccseit, valamint az elődöntőket és a döntőket. Ha megjelennek a királyi család tagjai, ők az úgynevezett Royal Boxban foglalják el helyüket, míg az egyszerű földi halandók a megmaradt 15 ezer hely valamelyikéről szurkolhatnak kedvenceiknek, hűsítőként tejszínhabos epret majszolgatva. Aki pedig nem fér be a többi pálya valamelyik lelátójára, annak marad az óriáskivetítő, amelyen helyszínen lehet követni az eseményeket. Vagy otthon a tévé, vagy természetesen a blogunk.

Nem hiába hívják a teniszt „fehér ruhás” sportnak. Mára már a legtöbb teniszező nem csak fehérben játszik, de a Wimbledonon mindenki fehér, vagy majdnem fehér ruhában lép pályára. Persze a labdaszedő gyerekek sem panaszkodhatnak. Ők nem valamelyik neves sportszergyártó ruháit hordják, hanem a híres amerikai tervező Ralph Lauren által megálmodott tengerészkék ruhában szaladgálnak a teniszsztárok elhagyott labdái után. Hogy lehet valakiből labdaszedő gyerek a Wimbledonon? Legyen környékbeli 9-10-es diák, aki tanári ajánlásra bekerül a programba, amely során tenisszel kapcsolatos teszteket oldjon meg és különböző alkalmassági próbákon megy át. Ja, és már februártól kezdve folyamatosan a pályákon kell gyakorolnia. Csak ennyi az egész. Ugye, nem is olyan egyszerű, mint amilyennek gondolnánk?

A férfiak kupája és a nők salátás tálja. Akinek egy ilyen tálon feltálalnak egy ilyen kupa bort, az vigyoroghat!

A férfiak kupája és a nők salátás tálja. Akinek egy ilyen tálon feltálalnak egy ilyen kupa bort, az vigyoroghat!

És hogy mi a tétje ennek a nagy versengésnek? Az uraknak egy kb 47 cm magas ezüst-arany serleg, a hölgyeknek egy salátástál. No nem akármilyen bevásárlóközpontban kapható tál, hanem egy mitológiai alakokkal díszített ezüstből készült darab, amelyet csak Vénusz rózsavizes táljaként emlegetnek. És hogy kiknek a legnagyobb a gyűjteményük? Martina Navratilova 9 tál tulajdonosa, Billie Jean Kingnek is van hat darab még a hetvenes évekből, Stefi Graf hétszer ünnepelhetett a Wimbledon után, és a Willimas-lányoknak is van már összesen hét győzelmük. A férfiaknál Pete Sampras hét wimbledoni győzelemével csúcstartónak számít, de ott van szorosan a nyomában 5 elsőséggel Björn Borg és a hatodik címére pályázó Roger Federer. Persze nem elhanyagolható az a csekélyke összeg sem, amit a serleg, illetve a salátástál mellé kapnak a legjobbak – idén az egyéni győztesek mintegy 850 ezer fonttal gazdagodnak.

Hétfőtől már élesben megy a játék a Wimbledonon. És aki nem a helyszínen követi az eseményeket, az olvasgassa blogunkat, mert innen minden jelentős (és kevésbé jelentős) hírt megtudhat…

Váncza Csilla

~ Szerző: khibedy - 2009/06/18.

Egy hozzászólás to “Dolgok, amiket eddig nem is sejtettél Wimbledonról…”

  1. Nagyon orulok, hogy itt lehet olvasni Vancza Csilla cikkeitt es ezuttal meg szeretnem koszonni Andrasnak, hogy foglalkozik a fiatal tehetsegekkel. Csilla, gratulalok az iromanyaidhoz es kivanom, hogy csak igy tovabb. Kitartas!

Hozzászólás